..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAŞKAN SOYDAN UMUTLU KONUŞTU

BAŞKAN SOYDAN UMUTLU KONUŞTU

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bu aylarda yağan bu kar fındığın soğuk ihtiyacını karşılıyor. Fındığın sağlıklı çiçekleme yapabilmesi, iyi meyve tutabilmesi, iyi yaprak açabilmesi için bu soğuğa ihtiyacı var” dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, kış mevsiminde hava sıcaklıklarının bugüne kadar mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyledi. Karadeniz Bölgesi açısından fındık ürününün çok önemli olduğunu vurgulayan Soydan, mevsimsel koşulların çiftçilerin yetiştirdiği ürünlere katkısı olduğunu ifade etti. Kar yağışının, özellikle yüksek kesimlerde etkili olduğunu belirten Soydan, “Bölgemizde de fındığın soğuklama dönemini yaşaması gerekiyordu. Toprak ve ürünlerimiz için muhakkak kar yağması önemliydi. Şu anda yüksek kesimlerde kar var. Bu aylarda yağan bu kar fındığın soğuk ihtiyacını karşılıyor. Fındığın sağlıklı çiçekleme yapabilmesi, iyi meyve tutabilmesi, iyi yaprak açabilmesi için bu soğuğa ihtiyacı var. Kar yağışına sevindik, fındık üreticileri açısından sevindirici oldu” diye konuştu.
Yağan kar ürün adına önemli
Fındık bahçeleri açısından don olayı yaşanmamasını temenni eden Soydan, “Şu anda yağan karın ürün adına önemli ve faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Üreticiler açısından önemli bir durum. Beklentimiz, fındık üreticilerinin aynı sorunla karşılaşmaması. Yeni sezon üreticiler açısından son derece önemli çünkü geçtiğimiz sezon rekolteye bağlı sorunlar yaşandı. Üreticiler aynı sorunla karşılaşmak istemiyor. İnşallah kar yağışı şubat ayına kadar devam eder” şeklinde konuştu.
Soydan, önümüzdeki günlerde sahil ve orta kesimlerde de kar yağışı beklediklerini sözlerine ekledi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: