..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başkan İkiz, rüzgar enerji santrali şantiyesini gezdi

Başkan İkiz, rüzgar enerji santrali şantiyesini gezdi

SAMSUN (AA) – Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Havza'da kurulan rüzgar enerji santrali şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Şeyhkoyun ve Mesudiye mahalleleri kırsalında özel bir şirket tarafından kurulan santralin şantiyesini gezen Başkan İkiz, şantiye şefi Veli Ay'dan bilgi aldı.

Santralin toplam yatırım miktarının 60 milyon dolar olduğunu belirten Ay, "Bugüne kadar yatırımın yaklaşık 30 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdik. Bugüne kadar trafo merkezimiz, enerji nakil hattı bağlantımızı tamamladık. Rüzgar türbinlerinin yol ağı çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah mayıs ayında rüzgar türbinlerini kurarak elektrik üretimine geçmeyi hedeflemekteyiz. Kurulacak 16 türbinden 56 megavat elektrik üretimi geçekleştirilmesi planlanmakta." diye konuştu.

İkiz ve Ay, daha sonra inşaatı tamamlanan trafo merkezini ve yapımı devam eden rüzgar türbinlerinin yol ağı çalışmalarını incelediler.

Havza Belediye Başkanı İkiz, Türkiye'nin ülke olarak yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça büyük bir avantaja sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Enerji önemli ve sürekli bir ihtiyaç. Bu ihtiyacın karşılanması ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için bu tür yatırımlar çok önemli. İlçemizde yapılan bu yatırım ile hem istihdam sağlanacak hem de ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması yönünde önemli bir yatırım. İlçemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun."

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Havza

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: