..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başkan Tomakin, Hizmet Adamı Hilmi Güler Hayırlı Olsun.

Başkan Tomakin, Hizmet Adamı Hilmi Güler Hayırlı Olsun.

Ordu Ak Parti İl Başkanı Halit Tomakin , İstanbul Haliç Kongre Merkezinde Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu ‘nun yetiştirdiği müstesna değerli siyaset ve bilim adamı Türkiye’ye ve Ordu’ ya kalıcı eserlerine imza atan , yaptığı hizmetleriyle Halkımızın saygı ve sevgisini her zaman yanında bulan 22. ve 23. Dönem Ak Parti Ordu Milletvekilimiz, 58. 59. Ve 60. Hükümet Dönemi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler ‘i Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıkladığında Ordu İl Teşkilatımız , Ordu’lu hemşehrilerimizde büyük bir heyecanla karşılanmıştır dedi.

DR.MEHMET HİLMİ GÜLER EHLİYET,LİYAKAT, HİZMET, GİBİ TÜM VASIFLARIN ETE KEMİĞE BÜRÜNMÜŞ HALİDİR

Başkan Tomakin, plan, proje, Ehliyet,liyakat, hizmet, aklımıza gelen tüm vasıfların ete kemiğe bürünmüş hali olan Ordu büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız sayın Dr.Mehmet Hilmi Güler ,Enerji Bakanlığı döneminde sadece Türkiye’den değil uluslararası camiada da takdirle karşıladığı dünya çapında hizmetlere imza attığını belirterek , değerli bakanımız 31 Mart’ta Ordulu hemşehrilerimizin desteği ile tecrübelerini Ordu halkı ile paylaşacağını belirterek bütün kalbimle inanarak ifade ediyorum ki; artık Ordu’nun bir dünya kenti olması kaçınılmaz olacaktır dedi.

31 MART 2019’DA MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEKİ YERİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEK, DAHA DA YÜKSEĞE ÇIKARTACAĞIZ

Başkan Tomakin, Cumhurbaşkanımız aday tanıtımı konuşmasında “Bir belediye başkanı halkına tepeden bakamaz. Belediye başkanı, tevazu ehlidir. Samimiyet ehlidir. Gayret ehlidir. ‘Önce millet, önce memleket’ der. Dediğini belirterek Cenab-ı ALLAH ‘a hamd olsun, Büyükşehir Belediye Başkan adayımız, Hilmi ağabeyimiz gerek iş ve siyaset hayatında, gerekse aile hayatında tüm Ordulu hemşehrilerimizin ittifakla kabul ettiğine inanarak bu vasıflara sahip bir şahsiyettir, o asla Bulunduğu görevde kibir, büyüklük taslama, millete tepeden bakma, milletle irtibatını koparma hastalığına kapılmayacak bir kişiliktir . Bir kere daha Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız değerli büyüğümüz devlet adamı Dr.Mehmet Hilmi Güler’in adaylığının ilimize , ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyor , İnşallah 31 Mart 2019’da milletimizin gönlündeki yerimizi daha da güçlendirecek, daha da yükseğe çıkartacağız.” dedi

DR.MEHMET HİLMİ GÜLER KİMDİR?

1949 yılında Ordu’da doğan Güler, İlk ve Ortaokulu Ordu’da İsmet Paşa İlk ve Ortaokullarında bitirerek; 1966 yılında Ordu Lisesinden, 1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nden Metalurji Mühendisi olarak mezun oldu ve Master ve Doktora derecelerini aldı.

Dr. Mehmet Hilmi Güler, sırasıyla ODTÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde Yarı-zamanlı Asistan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Tam-zamanlı asistan olarak çalıştı, öğretim üyeliği yaptı. Malzeme ve İmal Usulleri dersleri verdi.

MEHMET HİLMİ GÜLER KİMDİR?

1976 yılında, Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ye girdi. Grup Başkanı olarak, çeşitli uçak ve uçak sistemlerinin seçimi, proje değerlendirme, tezgâh ve teknoloji seçiminde görev aldı. 1979 yılında TÜBİTAK’a geçti. Araştırmacı olarak sırasıyla; Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve

Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunarak, Yönetim Kurulu’na seçildi. Bilim ve Teknoloji Politikasına ilişkin çalışmalara ek olarak, Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde görev aldı.

Yaptığı Doktora çalışması ile özellikle, roket motor boruları ve lançer yapımında kullanılan kompoze malzeme üretim teknolojisi ve malzeme özelliklerinin tespiti konusunda uygulamaya dönük bilimsel katkılarda bulundu. Aynı yıllarda NATO-AGARD SMP (NATO Havacılık ve Uzay Araştırma ve Geliştirme Grubu’nun Malzeme ve Yapı Paneli)’nde iki dönem üyelik yaparak Türkiye’yi temsil etti.

Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Metalurji Hazırlık Grubu’nda üç dönem Grup Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevini de yürüterek, çeşitli standartların hazırlanması ve birçok firmaya kalite ve yeterlik belgesi verilmesi çalışmalarına katıldı.

Türkiye; Ereğli Demir Çelik A.Ş.(ERDEMİR)’de Yönetim Kurulu’nda beş yıl (1985-1991) süreyle görev yaptı. ERDEMİR’deki görevi süresince; maliyeti düşürmek, verim ve kaliteyi artırmak gayesiyle demir-çeliğin ana girdileri üzerine uzun süreli ve geniş çaplı çalışmalar başlattı. Bunları, Komisyon Başkanı sıfatıyla aktif katılımda bulunarak yürüttü. Bu çalışmaların hepsi tamamlanarak uygulamaya konuldu.

1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’na Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. Yerli silah sanayinin gelişmesine katkılarda bulundu. MKE’den sonra bir süre özel sektörde çeşitli kurum ve kuruluşlarda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör olarak çalıştı.

Ordu’da, Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD)’nin Kurucu Genel Sekreterliğini yaptı. Ordu iline ait çeşitli özgün yatırım ve kalkınma projeleri hazırladı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İGDAŞ ‘ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev aldı. İstanbul’da hava kirliliğine karşı doğalgazın yaygınlaştırılması için yoğun biçimde çalıştı. Özel projeler yürüttü. Büyükşehir Belediyesine ait şirketlerin yönetiminde bulundu.

1996-1997 yıllarında Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretimlerden sorumlu Başbakanlık Baş danışmanı olarak çalıştı. Etibank Genel Müdürlüğü döneminde Bor ve Trona (Doğal Soda), Krom yatırımlarına ağırlık vererek yeni projeler başlattı.

AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katılarak, AK Parti Kurucu Üyesi oldu ve AK Partinin programını hazırlayanlar arasında yer aldı. MKYK Üyeliği ve AR-GE’ den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Oluşturduğu özel çalışma gruplarıyla AK Parti’nin “Türkiye Perspektifi ve Proje Alanları” adlı çalışmayı hazırladı.

Türkiye’nin temel ihtiyaçlarını kapsayan bu 12 proje alanı ve bunların alt detay projeleri hazırlanarak 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra oluşturulan bakanlıklara dağıtıldı. 3 Kasım 2002’de Ordu’dan AK Parti milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde 2002-2009 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü.

1976 yılında, Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ye girdi. Grup Başkanı olarak, çeşitli uçak ve uçak sistemlerinin seçimi, proje değerlendirme, tezgâh ve teknoloji seçiminde görev aldı. 1979 yılında TÜBİTAK’a geçti. Araştırmacı olarak sırasıyla; Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunarak, Yönetim Kurulu’na seçildi. Bilim ve Teknoloji Politikasına ilişkin çalışmalara ek olarak, Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde görev aldı. Yaptığı Doktora çalışması ile özellikle, roket motor boruları ve lançer yapımında kullanılan kompoze malzeme üretim teknolojisi ve malzeme özelliklerinin tespiti konusunda uygulamaya dönük bilimsel katkılarda bulundu. Aynı yıllarda NATO-AGARD SMP (NATO Havacılık ve Uzay Araştırma ve Geliştirme Grubu’nun Malzeme ve Yapı Paneli)’nde iki dönem üyelik yaparak Türkiye’yi temsil etti. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Metalurji Hazırlık Grubu’nda üç dönem Grup Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevini de yürüterek, çeşitli standartların hazırlanması ve birçok firmaya kalite ve yeterlik belgesi verilmesi çalışmalarına katıldı. Türkiye; Ereğli Demir Çelik A.Ş.(ERDEMİR)’de Yönetim Kurulu’nda beş yıl (1985-1991) süreyle görev yaptı. ERDEMİR’deki görevi süresince; maliyeti düşürmek, verim ve kaliteyi artırmak

gayesiyle demir-çeliğin ana girdileri üzerine uzun süreli ve geniş çaplı çalışmalar başlattı. Bunları, Komisyon Başkanı sıfatıyla aktif katılımda bulunarak yürüttü. Bu çalışmaların hepsi tamamlanarak uygulamaya konuldu. 1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’na Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. Yerli silah sanayinin gelişmesine katkılarda bulundu. MKE’den sonra bir süre özel sektörde çeşitli kurum ve kuruluşlarda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör olarak çalıştı. Ordu’da, Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD)’nin Kurucu Genel Sekreterliğini yaptı. Ordu iline ait çeşitli özgün yatırım ve kalkınma projeleri hazırladı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İGDAŞ ‘ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev aldı. İstanbul’da hava kirliliğine karşı doğalgazın yaygınlaştırılması için yoğun biçimde çalıştı. Özel projeler yürüttü. Büyükşehir Belediyesine ait şirketlerin yönetiminde bulundu. 1996-1997 yıllarında Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretimlerden sorumlu Başbakanlık Baş danışmanı olarak çalıştı. Etibank Genel Müdürlüğü döneminde Bor ve Trona (Doğal Soda), Krom yatırımlarına ağırlık vererek yeni projeler başlattı. AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katılarak, AK Parti Kurucu Üyesi oldu ve AK Partinin programını hazırlayanlar arasında yer aldı. MKYK Üyeliği ve AR-GE’ den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Oluşturduğu özel çalışma gruplarıyla AK Parti’nin “Türkiye Perspektifi ve Proje Alanları” adlı çalışmayı hazırladı. Türkiye’nin temel ihtiyaçlarını kapsayan bu 12 proje alanı ve bunların alt detay projeleri hazırlanarak 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra oluşturulan bakanlıklara dağıtıldı. 3 Kasım 2002’de Ordu’dan AK Parti milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde 2002-2009 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü. Bakanlık yaptığı dönemde; – 4865 Sayılı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Kurulması Hakkında Kanun – 4990 Sayılı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesini Onaylayan Kanun – 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu – 5177 Sayılı Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun – 5307 Sayılı LPG Piyasası Kanunu – 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu – 5446 Sayılı Maden Kanunu’nda Değişiklik – 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu – 5686 Sayılı Jeotermal Enerji Kanunu – 5710 Sayılı Nükleer Güç Santralları Kanunu – 5836 Sayılı Kyoto Protokolü’nü Onaylayan Kanun – 5995 Sayılı Maden Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun – 6094 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun olmak üzere ilgili konularda çok sayıda kanun yasalaştı. Elektrik ve Doğalgaz piyasaları kontrat devirleri ve özelleştirme konularında strateji

belgeleri ve aksiyon planları hazırlanarak uygulamaya kondu, yatırımcı ve sanayici için gerekli yatırım ortamı oluşturuldu. Yine aynı dönemde; “Enerji Arz Güvenliği” başta olmak üzere, Enerji Verimliliği (ENVER), rüzgâr, hidroelektrik türbinlerinin, sondaj makinelerinin ve güneş panellerinin yerli yapımı YERSAN Hareketi, Hidrojen Enerjisi ve özel bor bileşikleri üzerine özgün yeni çalışmalar başlatıldı. Geniş katılımlı çalışma grupları oluşturarak, Genel Müdürlerle birlikte il il Türkiye’yi gezerek projelerin bizzat tanıtımını yaptı. Bu dönemde aşağıdaki uluslarası projeler sayesinde * Bakü-Tiflis-Ceyhan(BTC) Boru Hattı Projesi, * Bakü-Tiflis-Erzurum(BTE) Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi, * Türkiye-İtalya-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi, * Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan ve Avusturya arasındaki NABUCCO Doğalgaz Boru Hattı Projesi, * Yer altı doğalgaz depoları, * Özel Ceyhan Enerji Bölgesi, * Türkiye – İsrail Petrol, Doğalgaz, Elektrik, Su ve Fiber Optik İletim Hattı Projesi, * Türkiye – İsrail – Hindistan petrol taşıma projesi, * Türkiye-Mısır Arasındaki Arap Doğalgaz Boru Hattı Projesi, * Türkiye Kıbrıs Su Boru Hattı Projesi, * UCTE (Türkiye Avrupa Elektrik İletim Hattı) Projesi, * Kuzey Afrika Ülkeleri ile Türkiye Arasındaki MED ring Elektrik İletim Hattı projesi, * Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Gürcistan… gibi komşularımızla kurulan elektrik iletim hatları, doğalgaz, petrol ve su ortak projeleriyle Türkiye; bir enerji merkezi konumuna geldi. Ayrıca bu dönemde bir ilk olarak; “Enerji Envanteri” çalışmaları ile, Türkiye’nin Rüzgar, Güneş, Jeotermal, Biomas, Kömür ve Maden Haritaları çıkarıldı. Başta bor, linyit altın olmak üzere madenler ve endüstriyel mineraller konusunda yer altı zenginliklerinin ekonomiye katılması için yoğun çalışmalar yapıldı. Daha önce işletilmeyen kömür işletmeleri ekonomiye kazandırıldı. AK Parti’nin sosyal politikaları gereğince Türkiye’de bir ilk olarak; yaklaşık 10 milyon ton kömür bu dönemde yıkanıp, paketlenerek dar gelirli vatandaşlarımıza dağıtıldı. Yine bu dönemin önemli projelerinden biri olan; Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama ve tarama çalışmaları başlatılarak tamamlandı. Peşinden Karadeniz’de derin deniz sondajları başlatıldı. Yerli doğalgaz üretilerek kullanımına sunuldu. Bu sayede, doğalgaz kullanan illerin sayısı 9 ilden 66 ile çıkarıldı. İllerin hava kirliliği ile mücadelesine katkıda bulunularak, Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği giderildi. Elektrik, petrol ve tüpgaz yasalarıyla Enerji Piyasasının serbestleşmesi sağlanarak, rekabet ortamı oluşturuldu. Bu arada petrol istasyonları modernize edilerek halkımızın hizmetine sunuldu. Elektrik üretiminde özel sektörün önü açılarak, kamuya yük olmadan yapılan yatırımlar sayesinde, Türkiye Elektrik ithal eden ülke konumundan çıkarak, elektrik ihraç eden ülke konumuna getirildi. Türkiye’de “Enerji Bilinci” ve güvenli “Yatırım Ortamı” oluşturularak yatırımlar Anadolu da tabana yayıldı, 30 kadar olan yatırımcı sayısı 3.000’e çıktı. Ilısu, Yusufeli, Boyabat gibi barajlar ve Konya Mavi Tünel gibi projeler başlatıldı. Yenilenebilir enerji alanında, rüzgar,hidroelektrik ve jeotermal yatırımlarında büyük artışlar sağlandı. Güler Bakanlık görevinden ayrıldıktan sonra, TBMM AGİTPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği

Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) Türk Grubu üyeliğine seçildi. Halen, özellikle enerji arz güvenliği başta olmak üzere uluslararası alanda AGİT bünyesinde görev yapmaktadır. TBMM 23ncü Dönem AK Parti Ordu Milletvekili olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Güler; başta Ordu ili olmak üzere, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye’nin kalkınması ve istihdamına ilişkin yeni özgün projeler üreterek, bu projelerin tanıtımına devam etmektedir. Dr. Mehmet Hilmi Güler, evli ve iki çocuk babası olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: