..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİZİM ÇOCUKLARI YUVAYA MI BIRAKALIM?

BİZİM ÇOCUKLARI YUVAYA MI BIRAKALIM?

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA Ordu’da vaka sayılarının %125’ler seviyesine çıktığını açıkladı. Vaka sayılarının kontrol altına alınması zorlaşırken Ordu İl Hıfzısıhha Kurulu da salgının seyrini azaltmaya yönelik bir takım tedbirler aldı. Bu kararlardan birisi de Anaokulları ve Anasınıflarında eğitim-öğretime 4 Ocak 2021 tarihine kadar ara verilmesiydi.

1 Aralık tarihli toplantıda alınan karar neticesinde Ordu’da faaliyet gösteren resmi ve özel tüm anaokulları ve anasınıfları öğrencilerini eve personellerini de izne gönderdi. Anaokulları ve Anasınıfları sahip ve yöneticileri alınan kararı desteklerken hem veli hem de özel anaokulları sahipleri için iki ayrı sorun ortaya çıktı. Anaokullarını kapatan İl Hıfzısıhha Kurulu kreş ve gündüz bakımevlerinin kapsam dışında tutulmasını eleştirerek, haksız rekabet ortamının oluşturulduğunu ve bunun sonuçlarının düşünülmediğini iddia ediyorlar. Bu işin bir tarafı.

İşin diğer tarafında ise mağdur olan ve çocuklarını bırakabilecekleri kimsesi olmayan, çalışan anne ve babalar var. Özellikle sağlıkçılar, güvenlikçiler gibi meslek gruplarında çalışan aileler anaokulları ve anasınıflarının kapatılmasından olumsuz etkilendiler.

Çocuklarının okul öncesi eğitimlerini anaokulları ve anasınıflarında tamamlatmak isteyen veliler İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla anaokulları ve anasınıflarının kapatılmasının ardından çocuklarını sadece bakım hizmeti verebilen kreşlere teslim etmek istemediklerini belirtiyorlar.

Bu uygulamanın özellikle sağlık çalışanlarını çok çaresiz bıraktığına işaret eden Sağlık Sen Ordu Şube

Başkanı Ahmet YILMAZ uygulamanın yeniden gözden geçirilmesinin zaruret olduğunu söyledi. Eşinin de kendisi gibi sağlıkçı olduğunu hatırlatan Sağlık Sen Başkanı YILMAZ; “Bizim gibi anne baba sağlık çalışanı olan pek çok arkadaşımız, “Sendika ayırımı yapmaksızın söylüyorum.” İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla anaokullarının kapatılmasından sonra mağdur oldular. Bir taraftan çocuklarının okul öncesi eğitimlerini eksiksiz almasını isteyen sağlık çalışanları bu kararla ortada bırakılmışlardır. Anne baba zaten güç koşullar altında mesai yapıyor, şimdi de çocuğu için nasıl bir tedbir alacağını kara kara düşünmeye başladılar. Bu kararlar alınırken etki edeceği alanlar ve sonuçları düşünülmüyor mu acaba?  Sağlık çalışanlarının bu sorununa Sayın Valimizin el atmasını ve sıkıntının giderilmesini istiyoruz.” dedi.

Ayrıca salgın vakalarını arttığı dönemde İl Hıfzısıhha Kurulu’nca kreşlere ilişkin bir karar alınmazken sadece anaokulları ve anasınıflarının kapatılmasına da bir anlam verilemedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: