..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ordu’ya Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ordu’ya Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilimizde meydana gelen sel afeti nedeniyle incelemelerde bulunmak ve yapılması gereken çalışmaları belirlemek üzere bugün Ordu’ya geldi.
İlk olarak Ordu Valiliğini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Seddar Yavuz’dan detaylı brifing aldı.
Aşırı yağış sonucu yaşanan sel afeti ile ilgili yapılan değerlendirme toplantısı sonrası basının karşısına geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu’da yaşanan sel nedeniyle bugün Ordu’da bulunduğunu söyleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı tüm birimler ile birlikte, sahada tespitler yapılacağını kaydetti.
“Afet, elim bir olay. Metrekareye 253 kilograma varan bir yağış söz konusu. Buna ilişkin yapmamız gerekenler neyse bunların yerinde tespitlerini yapacağız” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bundan sonrası için tedbirler noktasında yine sahada yapılması gereken neyse onları heyetimizle birlikte tespitlerini yapacağız. Bir tane vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması üzerine alınması gereken tedbirler neyse bunu sahada tüm birimlerimizle birlikte alıyor olacağız. Bugün tespitlerimizi yapacağız. Belediye Başkanımızla görüştük, hasar gören tüm yollara ilişkin tespitleri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile bir hafta içerisinde binaları, yolları, hasar gören tüm inşaatların tespitleri bir hafta içerisinde tamamlayıp, 2 ay içerisinde ki burada da biliyorsunuz mevsimlerden dolayı inşaat süresi ancak 2 ay müsaade edebiliyor. 2 ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı İller Bankamızdan sağlayıp hızlı bir şekilde inşaatı bitirecek. İller Bankası Toplu Konut İdaresi Yapı İşleri ile yapılması gerekenleri de 2 ay içerisinde hızlı bir şekilde bitirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ”Bir iklim değişikliği söz konusu. Derelerin kesitlerinden alt yapıların kesitlerine varana kadar yapılması gereken neyse biz tüm Karadeniz Bölgesi için bir stratejik eylem planı hazırlıyoruz. Bu eylem planı çerçevesinde de sahada hızlı bir şekilde uygulamalarını yapacağız. En son böyle bir elim olay 20 yıl önce meydana gelmiş. Bugün yeniden böyle bir olayla karşı karşıya kaldık. Tabii ki bu afet. Yani altyapılar hiçbir zaman bu kesitlere göre, bu yağışlara göre hesap edilemez. Ancak bu yağışlardan, bu afetlerden en az hasarla nasıl ayrılabiliriz, nasıl çıkabiliriz, vatandaşımızı, milletimizi en az hasarlı şekilde bu afetlerden kurtarabilirizin çalışmasını da tüm Karadeniz Bölgesi için yapıyoruz. Bunu da yakın zamanda sahada uygulayacağız” diyerek, sözlerini tamamladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu Valiliği ziyareti sonrası beraberinde Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri ile birlikte sel dolayısıyla büyük çaplı hasarın oluştuğu İkizce İlçesine bağlı Seymenli mahallesinde sel sularına kapılarak hayatını kaybeden Bayram Sekmen’in cenaze törenine katıldı.
Bakan Kurum, cenaze töreninin ardından Vali Seddar Yavuz ile birlikte sel afetine maruz kalan İkizce, Çaybaşı ve Ünye ilçelerinde incelemelerde bulunarak, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: