..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
FINDIK DALDA AZ KALDI!

FINDIK DALDA AZ KALDI!

Yeni fındık sezonuna kısa bir süre  kala rekolte tahmininde önceki sezona göre büyük kayıp olduğu şeklinde bilgiler geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müdürlükler vasıtasıyla iller bazında başlatılan rekolte tespit çalışmaları tamamlandı.

Fındık olan illerde 2 Temmuz’da başlayan ve 10 Temmuz’da sona eren 2018 fındık sezonunda tahmini rekolte çalışmalarında elde edilen sonuçlar Tarım ve Orman Bakanlığı’na ulaştırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından illerden gelen rekolte sonuçları üzerinde yapılan değerlendirmede 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin 550 bin ton civarında olmasının beklendiği öğrenildi.

Öte yandan Mayıs ayında İspanya’da yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde (INC) dünyada bu yıl 1 milyon 47 bin ton 500 ton fındık üretimi olacağı ve bunun 640 bin tonunun Türkiye’de gerçekleşeceği açıklanmıştı.

TÜİK ise, yine Mayıs ayının son günlerinde yaptığı açıklamada, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14,1 oranında azalarak 675 bin tondan 580 bin tona düşmesinin beklendiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAYIP 130 BİN TON

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından illerde kurulan ve Temmuz ayında yapılan rekolte tespit çalışmalarında fındıkta bir önceki seneye göre yaklaşık 130 bin düşerek 550 bin ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

ORDU’DA DA KAYIP VAR

Ordu’da da Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan rekolte tespit çalışmalarında geçen sezon 216 bin ton olarak gerçekleşen rekoltenin bu sezon 18 bin ton düşerek 198 bin ton olarak tahmin edildiği öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: