..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü, İlimizde Düzenlenen Festivalle Kutlanıyor

Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü, İlimizde Düzenlenen Festivalle Kutlanıyor

Ordu’da, Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Kültür ve Spor Festivali düzenlendi.
Altınordu ilçesindeki Tayfun Gürsoy parkında düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Kültür ve Spor Festivali’nin açılış törenine, Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı Adem Öztürk, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, bazı daire müdürleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.
Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Kültür ve Spor Festivali’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “1071 Malazgirt Zaferi, sadece askeri bir zafer değil, aynı zamanda Anadolu’nun İslamlaşması, diğer taraftan Balkanlara kadar uzanan diğer milletlerin İslam’la şereflenmesi demektir” dedi.
“Anadolu’da, İslam’ı ve Türkleri hazmedemeyenler, yaklaşık 1000 yıldır bizim varlığımıza ‘hayır’ diyenlerle mücadelemiz devam ediyor” diyen Vali Yavuz, “Türkler İslam’la şereflendikten sonra İslam’a, İslam topluluklarına hizmet etmiş, ilahi kelimetullahın peşinde koşmuş ve şehadete adeta gül bahçesine girercesine koşmuştur. Türk’ün cesareti,  kahramanlığı, elbette imandandır.  Biz gençliğimizi, aynı imanla, aynı cesaretle donatmalı, medeniyet değerlerimizi öğretmeli ve bu vatana gözümüz gibi bakmalıyız. Gençlerimiz, çocuklarımız, ay yıldızlı al bayrağımızı gördüğünde gözleri yaşarmalı,  İstiklal Marşı’nı duyduğunda tüyleri diken diken olmalı ve Ezan-ı Muhammediyeyi duyduğunda da Allah’a huşuyla yönelmelidir. 1000 yıldır bu topraklarda bizi var eden anlayış, bu anlayıştır. Biz biliriz ki, boşuna ölmeyiz. Biz öldüğümüzde Allah’a kavuşuruz. Dolayısıyla şehadetlik bir seçilmişliktir. Rabbim şehitleri seçer. Kahraman gazilerimiz de o uğurda mücadele eder” diye konuştu.
Konuşmasında, son dönemlerde yaşanan ekonomik saldırılara da değinen Vali Yavuz, “Son dönemde çeşitli entrikalarla, darbe teşebbüsleriyle ve en sonunda ekonomik saldırılarla, ülkemize savaş açmak ve diz çöktürmek istiyorlar. Herkes şunu iyi bilsin ki, Aziz Türk milleti, dün tarih sahnesine çıkmış bir millet değildir. Yaklaşık 2 Bin 200 yıllık Devlet geleneği olan ve dünyadaki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibi bir millettiz. Tarihleri yüzyıllarla ifade edilen milletlerin, bugünkü gelişmişlik seviyeleri asla bir ölçü değildir, olamaz. Milletleri büyük yapan tarihleridir, inançlarıdır, geçmişlerindeki başarılarıdır. Biz dün büyük millettik,  bugün de büyük milletiz ve daha da büyük millet olacağız. Bir kez daha buradan söylüyorum! Bu asır Türk’ün asrıdır. Bu asır bizim asrımızdır. Ne yaparsanız yapın, biz küresel güç Türkiye’yi inşa edeceğiz. Biz hakkı, hukuku haykıracağız. Bugün 81 milyon vatan evladının ikinci adresi yoktur. Balkanların, Kafkasların, Ortadoğu’nun hatta Afrika’nın ikinci adresi Türkiye’dir. Bu ülkeye ihanet edenler, kendilerine ikinci bir adres bulmuşlarsa, ihanet etmeye devam etsinler. Ama bu ülke için canını feda eden, kanını akıtan Aziz Milletimiz, elbette bu hainlere dersini de verecektir” şeklinde konuştu.
Konuşmasında, gençleri zihinsel işgalden kurtarmak, İslam’la ve Türk tarihi ile buluşturmak gerektiğine vurgu yapan Vali Yavuz, “Gençlerimize sahip çıktığımız,  medeniyet değerleri ile buluşturduğumuz sürece bu asır elbette bizim asrımız olacaktır. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlık ve afiyet içerisinde bir hayat diliyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, konuşmasında, “Bir taraftan Anadolu’nun kapılarını vatan, din ve millet uğruna büyük komutan Alpaslan önderliğinde 1071’de açarken de inanıyoruz ki, Anadolu bizim vatanımız olarak inanan insanların mekanı olarak tescil edilmiş oldu. Yıllar sonra bu ülkeyi işgal etmek isteyen yine karşısında Türk milletinin vakarını, vatana sevgisini, bağlılığını,  inancını koruma azmini Çanakkale’de gördü ve düşmana vatanın asla bir daha işgal edilemeyecek şekilde kapıları kapatılmış oldu. Bir taraftan Çanakkale’yi ve bu ülkeye başlangıç saydığımız 1071’i unutmadan aradaki yaşadığımız tüm tarihi gerçekleri gözardı etmeden yolumuza devam etmemiz gerekiyor” dedi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ise yaptığı konuşmada, ”Bizim yanımızda olan milletler aynı, savaştığımız milletler aynı. Bundan sonrada bizler hep birlikte inşallah bu yıl bu topraklarda bu sancağını dalgalandıracak nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Programımıza destek olan başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’na eğitim Kültür Araştırma Genel Müdürlüğümüze, Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a, Büyükşehir Belediyemize, Altınordu Belediyemize, kurum müdürlerimize ve özellikle hemşerimiz olan Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanımıza, katılım gösteren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Kültür ve Spor Festivali’nin açılış töreninde, uluslararası okçuluk yarışmalarına katılan sporcuların tören geçişi, kılıç ve mızrak gösterileri ile Arslanbek Sultanbekov konseri gerçekleştirildi.
Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Kültür ve Spor Festivali, 15-16 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacak uluslararası okçuluk yarışmaları ile devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: