..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu 1. Kitap Fuarının Kapanış Programı Yapıldı

Ordu 1. Kitap Fuarının Kapanış Programı Yapıldı

Vali Seddar Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi katkılarıyla, Ordu Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Denetiminde(TOBB), KOSGEB, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi ortaklığında düzenlenen “Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı”nın kapanış programına katıldı.

“Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı”nın kapanış programına, Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, eğitimci-yazar Alişan Kapaklıkaya, yayınevi sahipleri katıldı.

“Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı”nın kapanış programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Türkülere konu olmuş, şiirlere, yazarlara ilham verecek kadar güzel bir şehirde bulunmaktan, burada Valilik yapmaktan ve sizleri bu güzel şehirde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Buradan güzel anılarla, iyi intibalarla, belki şiirlerle, hikayelerle ayrılacaksınız ve burada geçirdiğiniz günleri bir Ordu elçisi olarak gittiğiniz yerlerde anlatacağınızı da umuyorum” diye konuştu.

Ordu’nun Karadeniz’de geleceği en parlak olan şehirlerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, “Unutulmasın ki bu şehir 5 ila 10 yıl içinde Karadeniz’de parlayan yıldız haline gelecek. Başta turizm olmak üzere her alanda gelişen, büyüyen, kültürüne, sanatına katkı sunan bir şehir olacak. Bu şehrin geleceğine inanıyoruz. Bu yıl için yabancı turist sayısında yüzde 50 artış olurken, yerli turist sayısında ise yüzde 25 artış meydana geldi ve yılsonu itibariyle 1 milyon turisti Ordu’da ağırlamış olacağız. Hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde 3 milyon turisti bu şehirde ağırlamak” dedi.

Vali Seddar Yavuz, ”Bu şehir henüz el değmemiş, her bir noktası ayrı güzel cazibe merkezi. Diğer taraftan kültür, sanat konusunda son derece duyarlı. Canlı kültürel hayatı olan bir şehirden bahsediyoruz. Ordu, daha çok kitap dostu olacak, daha çok bilginin peşinde koşacak, edindiği bilgilerle medeniyet değerlerinden uzaklaşmayacak, bizi biz yapan değerlerle buluşmaya, onları yaşatmaya eğer varsa zihinlerdeki işgalleri sona erdirmeye mutlaka çaba sarf edecektir” diyerek, konuşmasını tamamladı.

AK Parti Ordu Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız ise yaptığı konuşmada, ”10 gün önce açılışını yaptığımız kitap fuarının kapanış töreninde beraberiz. Açılışta da söylediğim gibi okumanın önemi çok büyük. Kitap fuarına olan ilgi gösterdi ki, Ordu, okumayı, kitabı seviyor. Ordu’da kültüre sahip çıkan bir nesil var. Ordululara teşekkür ediyorum. Kitap fuarının daha geniş kapsamlı olması noktasında ne yapılması gerekiyorsa hazırız” dedi.

Kitap fuarının bu yıl geniş kapsamlı ve daha farklı düzenlendiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ”Sayın Valimiz bu süreçte büyük emek, gayret sarf etti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Yayınevi sahiplerimizle bu akşam yemek programında bir araya geldik. Sizi, bizlerle buluşturmak, bu güzel şehirde ağırlamak mutluluk verici. Geçen yıl 75 bin olan ziyaretçi sayısı bu yıl 95 bine ulaştı. Valiliğimiz de desteğiyle bizlere motivasyon sağladı” diye konuştu.

Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, kitap fuarına ilginin yoğun olduğunu söyleyerek, geri dönüşümün muhteşem olduğunu kaydetti ve kitap fuarının amacına ulaştığını sözlerine ekledi.

Eğitimci ve yazar kimliği ile tanınan Alişan Kapaklıkaya da bir konuşma yaparak, Ordu kitap fuarına davet edildiği için teşekkür etti.

Alişan Kapaklıkaya, “Ben Ordu’nun insanlarının kitap fuarından çıkarken ellerinde poşet poşet kitapla çıkışını görünce çok mutlu oldum. Cennete giden yolların dikenlerle, cehenneme giden yolların güllerle kaplı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Aile değerlerimize televizyonların bazılarında savaş açılmış durumda. Milli manevi değerlerimizin hiçe sayıldığı bir ortamda böyle bir çalışmayı canı gönülden tebrik ediyorum. 2.540 kitap okudum. Sandım ki çağımızın evliyası oldum. Dördüncü üniversiteyi okuyorum. Öğrenmek, öğrenmemenin en büyük düşmanıymış. Ordu halkının kitaplara olan ilgisi görülmeye değerdi. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum” derken, kitap fuarın katılan yayınevleri adına söz alan Hayat yayınları sahibi Hayati Bayrak, Türkiye’de yılda yaklaşık 50 civarında kitap fuarı yapıldığını ve Orduluların kitap fuarına sahip çıktığını belirterek, ”Ben bir Ordulu olarak istiyorum ki, bu fuarlar içerisinde en iyi fuar, en başarılı fuar Ordu’nun fuarı olsun. Bugünden itibaren ümidimiz daha fazla. Sayın Valimiz başta olmak üzere diğer protokol üyelerimiz de bu fuarın olması için bütün Ordu’yu seferber etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarına katılan yayınevi sahiplerine Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

12 Ekim tarihinde açılışı yapılan “Ordu Ulusal 1. Kitap Fuarı”, 21 Ekim tarihinde sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: