..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’da Yaşlı Kadının Midesi Yapıştırıp Kanası Durduruldu

Ordu’da Yaşlı Kadının Midesi Yapıştırıp Kanası Durduruldu

Ordu Kumru İlçesi’nde Aniden kan kusmaya başlayan 73 yaşındaki Gülten Fatsa, Medical Park Ordu Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanın mide kanaması geçirdiğini belirleyen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz, ‘skleroterapi’ denilen yapıştırıcı madde enjeksiyonuyla kanamayı durdurdu.

Ordu’nun Kumru İlçesi’nde yaşayan 73 yaşındaki Gülten Fatsa, akşam yemeğinden sonra fenalaştı. Midesi bulanan Fatsa önce yemeğin dokunduğunu düşündü. Ancak bir anda kan kusmaya başladı ve yere yığıldı. Medical Park Ordu Hastanesi’ne kaldırılan hastaya, yemek borusunun altında fışkırır tarzda kanaması olduğu tespiti ile mide fıtığı teşhisi konuldu. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Ekiz, endoskopide skleroterapi denilen yapıştırıcı madde enjeksiyonuyla, kanama odağı olan damar etrafındaki dokuyu büzüştürerek kanamayı durdurdu. Hasta ve 3 gün sonra taburcu edildi.

CERRAHİ İŞLEME GEREK KALMADI

Şiddetli bulantı ve kusma sonrası midede yırtıkların ortaya çıkmasına ‘Mallory-Weiss’ sendromu denildiğini söyleyen Doç. Dr. Fuat Ekiz şu bilgileri verdi: “Şiddetli bulantı ve kusma sonrası gastroözofagial bileşkede oluşan yırtıklar olarak ortaya çıkan bir durum. Bu yırtıklar kanamalarının yüzde 5-15’inden sorumludur. Çoğunlukla alkol kullanan kişilerde görülen bu kanama nadiren mide fıtığı olan hastalarda da gelişebilir. Hastamızda da ciddi bir kanama vardı. Gülten Hanım, cerrahi olmaksızın skleroterapi ile tedavi edildi ve sağlıklı bir şekilde hastaneden ayrıldı. Sürekli ve şiddetli kusmalar, ıkınma, sonucu yırtık gelişebilir. Normal bir kusmadan sonra kan kusma ve katran renginde dışkı çıkarma gelişmişse Mallory-Weiss sendromundan kuşkulanmak gerekir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: