..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’dan 638 Kişi Hacı Olacak

Ordu’dan 638 Kişi Hacı Olacak

Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk 2018 yılı hac organizasyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Ordu’dan 2018 yılında 638 kişinin Hacı olmak üzere kutsal topraklara gideceğini belirten Müftü Öztürk “bu sene 2018 yılı Hac mevsimi için ilimizden toplam 638 kişi kesin kayıt yaptırma hakkı elde etmiş ve kesin kayıtları yapılarak Hacca gitmeye hak kazanmışlardır.

Ordudan Diyanet İşleri başkanlığı organizasyonu ile hacca gidecek 187 kişiden oluşan ilk kafile 2 Ağustos Perşembe günü Ordu havalimanından Medine’ye hareket edecek. Medine’de sevgili Peygamberimizin kabrini ve kutsal mekânları ziyaret ettikten sonra hac görevi için Mekke’ye geçecekler. Bu kardeşlerimiz kutsal topraklarda Hac farizasını yerine getirerek 6 Eylül Perşembe günü ilimize dönüş yapacak olan ilk kafilemiz olacaktır.” Dedi.

Ülke genelinde 2 milyondan fazla kişinin Hac için sıra beklediğini ifade eden Öztürk, hac için Suudi Arabistan tarafından kota uygulandığının altını çizerek Ordu il genelinde 2018 yılı itibariyle toplam hac müracaatı sayısının 19 bine yaklaştığını söyledi.

Öztürk Hacı Adaylarını Uyardı…

Hacı adaylarına önemli uyarılarda bulunan Müftü Öztürk “kardeşlerimiz 1 aylık bu zaman dilimini çok iyi değerlendirmeli ve ibadetlere yoğunlaşmalıdırlar. Mekke’de Mescid-i Haram’dan mümkünse hiç ayrılmamaları oraya abone olmaları lazımdır. Medine’de ise mutlaka namazlarını Sevgili Peygamberimizin Ravza-i Mutahharesinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’de eda etmeleri ve ibadetlerini orada yapmaları çok önemlidir.”

Hac Sabırdır…

Hacı adaylarına Haccın zorluklarına karşı sabır tavsiye eden Öztürk “Haccın ve Umrenin birtakım zorlukları mevcuttur. Kardeşlerimiz bu zorlukları mutlaka sabırla karşılamalı, teenni ve dikkatle davranarak bu önemli günleri değerlendirmeli. Mevsim olarak sıcak bir dönemde Hacca gidecek olan kardeşlerimiz özellikle güneş çarpmasına karşı kendilerini aşırı sıcaktan korusunlar. Sağlıklarını korumaları gerekiyor. Çünkü sağlıksız yapılacak bir ibadetin tadına varma imkânı yoktur. Bütün zorlukların üstesinden gelmenin tek yolu sabırdır.

Hacca Giden Kardeşlerimizden Dua Bekliyoruz…

Hacca giden kardeşlerimizden dua bekliyoruz. Vatanımız, Milletimiz, Dinimiz, Devletimiz, İslam âlemi ve insanlık için kardeşlerimiz dua etsinler. Özellikle İslam âleminin içine düştüğü durumdan kurtuluşu için dua etmeyi unutmasınlar.

Bir başka husus ise orada karşılaştıkları diğer ülkelerden gelen Müslümanlarla tanışmaya ve konuşmaya özen gösterin. Onlara Türkiye’den geldiğinizi ve Türk olduğunuzu söyleyin. O kardeşlerimize Türk, Türkiye deyince ne kadar hasret ve muhabbetle baktıklarına şahit olacaksınız. Orada kendinizi sadece ibadetlere vermelisiniz, başkalarının ne yaptığı ile asla ilgilenmeyiniz. İslam’ın yayıldığı Mekke ve Medine’de bulunan kutsal mekânları ibretle incelemeli ve İslam için verilen mücadeleleri tekrar tefekkür etmelisiniz.

Kardeşlerimizin sağlıkla gidip, salimen görevlerini yapmalarını, dönüşte ise hem ahlaken, hem de ibadet yönünden farklı bir manevi bir yükle dönmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: