..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vali Yavuz, Ordu; Türkülere, Şiirlere Konu Olmuş Güzelliğe Sahiptir.

Vali Yavuz, Ordu; Türkülere, Şiirlere Konu Olmuş Güzelliğe Sahiptir.

Ordu’da  düzenlenen 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı için Ordu’ya gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu(TGK) Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Vali Seddar Yavuz’u ziyaret etti.

Valilik toplantı salonunda, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Vali Seddar Yavuz, TGK’nın 17. Başkanlar Kurulu Toplantısının Ordu’ya yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Yavuz; “Ordu; Türkülere, Şiirlere Konu Olmuş Güzelliğe Sahip Bir İl’dir”
Ziyarette, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarına Ordu’yu anlatan ve tanıtan Vali Seddar Yavuz, “Sizleri, Karadeniz’in incisi Ordu’da görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu vesile ile hepinize hoş geldiniz diyorum. Ordu, gerçekten türkülere, şiirlere konu olmuş güzelliklere sahip bir ildir. Henüz el değmemiş, yeni gelişen, büyüyen, hem sanayi anlamında, hem şehirleşme anlamında, hem de turizm anlamında, ciddi hamleler yapan bir şehir. Karadeniz bölgesinde önümüzdeki 10’lu yıllar içerisinde yıldızı en fazla parlayacak bir şehir. Dolayısıyla biz bu şehrin geleceğine gerçekten çok inanıyoruz. Bu yıl itibariyle turizmde çok ciddi bir atak gerçekleştirdi ve yabancı turist sayısında bugün itibariyle yaklaşık % 55 civarında bir artış meydana geldi. Yerli turist sayısında yine % 20’nin üzerinde bir artış söz konusu oldu ve 1 milyon turist hedefine doğru şu anda hızla gidiyoruz. Geçen yıl bu rakamları söylediğimizde, birçok insan hayalci bulmuştu. Ortadoğu kökenli turistler bölgeye çok alıştı ve çok ciddi bir harcama yapıyor. Dolayısıyla bölge ekonomisinde ciddi bir hareketlilik var. Bu anlamda biz sadece şehir milliyetçiliği yapmıyor, Karadeniz’i bir destinasyon olarak görüyoruz. Trabzon’u da, Giresun’u da, Rize’si de, Samsun’u da, Ordu’yu, birbirini tamamlayan ve ‘kazan kazan’ politikası içerisinde hareket eden şehirler olarak görüyoruz. Bölge içinde birbirimizi tamamladığımızı düşünüyoruz. Bu anlayışında tüm bölgede hakim olması büyük temennimiz. Biz, bir birimizin rakibi değil, tamamlayıcısıyız” diye konuştu.

“Basın; Katılımcı, Çoğulcu, Demokratik Ülkelerde Vazgeçilmez Bir Güçtür”
Basının, demokratik toplumlar için önemine değinen Vali Yavuz, “Basın; demokratik, açık, katılımcı, çoğulcu toplumlarda elbette vazgeçilmez bir güçtür. Toplumun, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından fevkalade önemli bir işlev görmektedir. Ancak, basının da kendi, içinde bazı sorunlarının ve sıkıntılarının olduğunu görüyoruz. Her oyunun bir kuralı olmalı. Demokratik toplumlar, kuralsız toplumlar değildir. Tam aksine kurallarla işleyen toplumlardır. Ahlakın, etiğin, kuralın olmadığı yerde anarşi olur. Dolayısıyla bu işe emek vermiş, yıllarını vermiş, eğitimini almış insanların, bu sektörden ekmek yiyebilmesi de elbette bu sektörün korunmasıyla mümkün olabilir. Aksi takdirde basın, varoluş amacının dışında başka amaçlara hizmet etmeye başlar ki, bu demokratik toplumda kabul edilebilir bir durum değildir” şeklinde konuştu.

TGK Başkanı Kolaylı; “Ordu’nun, Konfederasyonumuz İçin Çok Özel Anlamı Var”
Konfederasyonun temellerinin Ordu’da atıldığını ifade eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, “Ordu’nun konfederasyonumuz için çok özel anlamı var. 5 yıl önce konfederasyonumuzun ilk temellerini Ordu’da attık ve tüzüğü imzaya burada açtık. Şu anda Türkiye’nin en yaygın, en güçlü basın meslek örgütü haline geldik. Gazeteciler ve tüm çalışanlar olarak bakarsak, yirmi bin civarında üyesi olan bir meslek örgütüyüz. Bu konuda Karadeniz ve Ordu bizim için çok önemli. Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen de Karadeniz Gazeteciler Federasyonu başkanlığı görevini üstlendi. Ben kendisini başarıları nedeniyle tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Bu toplantının Ordu’da yapılmasına destek veren ve katkıda bulunan Sayın Valimize de teşekkür ediyorum” dedi.

“En Büyük Sorunlarımızdan Birisi, Meslek Yasamızın Olmayışıdır”
Toplantıları çok önemsiyoruz. Bu toplantılarda meselelerimizi, sorunlarımızı masaya yatırıyoruz. Çok sorunumuz var. En büyük sorunlarımızdan birisi, meslek yasamızın olmayışı. Yani yoldan geçen herhangi birinin eline fotoğraf makinesi verdiğinizde, vermenize de gerek yok artık cep telefonu ile fotoğraf ve video çektiğinde bunu da getirip gazeteye veya televizyona teslim ettiğinde direk gazetecilik unvanı alıyor. Ayrıca internet sitesi kuran yani 30 lira 40 lira verip bir domain alıp bedava bir server bulup internet sitesi kuran da gazeteciyim diye çıkıyor. Böyle bir noktadayız. En büyük sorunlarımızdan biri yasamız yok. Gazetelerimiz dolar endeksli basılıyor, bu nedenle ciddi derecede mali sorunlarımız var. Bunları yarın masaya yatırarak konuşacağız ve toplantı sonunda da bir sonuç bildirgesi yayınlayacağız. Umarım toplantımız hayırlara vesile olur” diye konuştu.

KGF Başkanı Erişen; “Misafirlerimize, Güzel Bir Evsahipliği Yapacağız”
Ziyarette, 19 Eylül Gazeteciler Derneği ve Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Erdoğan Erişen de bir konuşma yaparak, “Konfederasyonumuzun 17. Başkanlar Kurulu için toplandığımız Ordu’muzda, kendi mesleki sorunlarımızı görüşeceğimiz bir program gerçekleştireceğiz. Ancak, programın büyük bölümünde de değerli başkanlarımız, şehrimizin kültürel doğal güzelliklerini tanıma fırsatı bulacaklar. İnanıyorum ki, bu dört günün sonunda da şehrimizden memnun bir şekilde ayrılmış olacaklar. Ben öncelikle katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sayın Valimize de ev sahipliği için bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: