..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AYAĞI KIRILAN SU TAVUĞU KORUMA ALTINA ALINDI

AYAĞI KIRILAN SU TAVUĞU KORUMA ALTINA ALINDI

Ordu’nun Ünye İlçesi Saca Mahallesi’nde Duyarlı Vatandaşlar Tarafından Bulunan Yaralı Su Tavuğu (Gallinula chloropus – yeşil ayaklı tavukçuk ) Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce Tedavisi Yapılmak Üzere Koruma Altına Alındı.
Ünye İlçesi Saca Mahallesinde duyarlı vatandaşlar uçamayacak halde buldukları türününün ne olduğunu bilmedikleri kuşu Ünye Orman İşletme Müdürlüğü, Nöbetçi Santral görevlisine teslim ettiler. Nöbetçi Santral Memurunun haber vermesi üzerine Ünye Orman İşletme Müdür yardımcısı Ali Naldemircioğlu da durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın YILDIRIM a bildirdi ve ilk müdahalesinin yapılması için teslim etti. DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım , Bölgemizde nadir görünen Turnagiller ailesinden olan su tavuğunun (Gallinula chloropus – yeşil ayaklı tavukçuk ) dişisinin olduğunu tespit ettiği kuşu Ünye de Hizmet Veren Özel Canik Veteriner Kliniğine götürdü. Burada Veteriner Hekim Ali Güngör ve Sibel Yılmaz Koyunoğlu Tarafından İlk müdahalesi yapılan su tavuğunun sol ayağında oblik kırık olduğu anlaşıldı., kırık ayağı alçıya alındı, vitamin takviyesi yapıldı. Su tavuğu daha sonra bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.
Sazlıkların bol olduğu yerlerde, tatlı su olan göletlerde ve su çukurları kenarlarında yaşayan Ot, saz uçları, su bitkileri, böcek, solucan, tohum ve meyveler ile beslenen Su Tavuğu (yeşil ayaklı tavukçuk) tedavi-bakım – rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileştikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: