..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başkan Çakar, hanımlarız en değerli ve en kutsal varlıklardır

Başkan Çakar, hanımlarız en değerli ve en kutsal varlıklardır

Bem-Bir-Sen Ordu Şube Başkanı Rahmi ÇAKAR 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

ÇAKAR, yaptığı açıklamada kadının adının toplumda şiddetle, cinayetlerle, tacizlerle anılmaya başlandığının altını çizerken, bu konuda başta eğitim ve adalet sistemi olmak üzere ciddi tedbirler alınması gerektiğini söyledi. ÇAKAR, kadının yaşamış olduğu problemlere cinsiyet ayrımı üzerinden yaklaşıldığında sorunların çözüme kavuşturulamadığının görüldüğünü, kadın sorunlarının “insan olma” sıfatı ile birlikte ele alınması ihtiyacını dile getirdi.

ÇAKAR, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bizlerin beslenmiş olduğu referanslarımız hanımları en değerli ve en kutsal varlıklar olarak bize öğretmektedir. Ancak hal böyle iken özellikle son yıllarda kadına yönelen cinnet halini anlamakta artık zorlanıyoruz. Kadının adı şiddetle, cinayetlerle, tacizlerle anılmaya başlandı. Toplumda kadına yönelmiş bu hal, ailenin birlikteliğini, kutsallığını da yok etmektedir. Cinsiyet ayrımı üzerinden uygulanmaya konulan politikalarda, pozitif ayrımcılık uygulamalarında erkeğin ötekileştirilmesi gibi bir yansıma hali, bu olayları körüklemektedir.

Kadının anne olmaktan, eş olmaktan, evlat olmaktan kaynaklı sıfatlarının yanı sıra kadının ve ona kalkan elin “insan olma” ya “insan olamama” gibi sıfatları da beraberinde getirdiğini görmeliyiz. Sadece eşitlik formatı üzerinden yürütülen çalışmalar kadınlarımızın içinde bulunduğu problemleri çözmeye yetmemektedir. Adaletle yürütülmeyen hiçbir konuda başarı sağlanamayacağı gibi kadın problemlerine de “adalet” ölçüsünde bakılmadığı sürece bunlar deva m edecektir.

Kadına aile içinde , toplum içinde, işyerinde adaletli davranılmadığı sürece bu sorunların altından kalkamayız.

Son bir yıl içerisinde işlenen kadın cinayetleri sayısının 300’ün üzerinde olması, son bir ayda 29 kardeşimizin daha canice hislerle öldürülmüş olması, Özge canımızın canavarca katledilmiş olması, kadınların, genç kızların hatta çocuklarımızın bile böyle bir toplumda güvenle dolaşamayacaklarının göstergesidir.

Toplumsal değerlerin nasıl yok edildiğini, inanç değerlerimizin nasıl yok edildiğini kadınlara ve çocuklara yönelmiş olan cani ellere bakarak görmek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: