..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK, TÖRENLERLE VE DUALARLA YAD EDİLDİ

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK, TÖRENLERLE VE DUALARLA YAD EDİLDİ

Milli Mücadelemizin kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde düzenlenen tören ve programlarla anıldı.
Ordu Valiliğince düzenlenen anma programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye mahallesinde bulunan Atatürk Anıtı’nda yapıldı.
Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine, Vali Tuncay Sonel, CHP Ordu Milletvekili, Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, protokol mensupları, daire müdürleri, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk Anıtı’na çelenklerin koyulmasıyla başlayan törende, ‪saat 09.05’te çalan sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda düzenlenen anma programında bir konuşma yapan Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ayhan Karakoç, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82. yıldönümündeyiz. Atatürk, büyük bir komutan, üstün meziyetleri olan devlet ve siyaset adamı olarak milletimizin kalbinde büyük bir yer edinmiştir. O, milletine samimiyetle inanmış bir yürek, vatanına sevdalı fazilet timsali bir şahsiyettir. O, istiklal ve istikbaldir” diyerek, sözlerine başladı.
Seneler geçip, asırlar birbirini kovalasa da Türk Milletinin Aziz Atatürk’e müteşekkirliğinin hep devam edeceğinin altını çizen Karakoç, Atatürk’ün 57 yıllık ömrüne bir tarih sığdırdığını ifade etti.
Karakoç konuşmasında şunlara yer verdi: “Onda karamsarlığa kapılmak, karanlığa teslim olmak, yılgınlık ve yenilgiyi kabullenmek, hiç görülmemiş ve hiç rastlanmamıştır. Harap olmuş bir ülkeyi, yorgun düşmüş bir milleti yeniden kuvvet haline getirmek onun marifeti, muzafferliği olmuştur. Büyük Önder, umut olmuş milleti kavramış, ufuk olmuş Cumhuriyeti kurgulamış, güç olmuş vatanı kurtarmış, fikir olmuş geleceği kurmuştur. Cepheden cepheye koşmuş, gönülden gönüle akmış, Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurulmasına liderlik yapmış, milletimizin kalbinde sonsuz bir yer edinmiştir. En zor anlarda bile milletimizin gücüyle ilgili zerre kadar kuşkuya düşmeyip, güçlüklerin üzerinden nasıl gelinebileceğini en iyi şekilde yine O göstermiştir. Türk milletinin hiçbir şart altında boyunduruk altında bulunamayacağını, devrin en modern silahlarıyla dahi sonuç alınamayacağını ‘Ya istiklal ya ölüm’ seslenişi ile ortaya koymuş ve bundan da asla taviz vermemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü inançlarının derinliği, heveslerinin yüksekliği, ufkunun genişliği Türk milletine duyduğu engin sevgisi ile anlamak gerekmektedir. Bununla birlikte 10 Kasım’ı bir matem günü olarak değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin tekrar konuşulduğu, bir kez daha paylaşıldığı, ilave olarak anlatılıp, anlaşıldığı bir zaman dilimi olarak görmek gerekmektedir. Bizzat kendisinin ‘Beni görmek demek yüzümü görmek demek değildir. Beni görmek demek benim fikirlerimi, benim duygularımı anlamak ve bunu hissetmek demektir’ sözü de bunun bir işaretidir. Önemli olan Gazi’nin kutlu emanetlerine sahip çıkmak, büyük mirasa leke sürdürmemek, Türkiye Cumhuriyeti’nin payidarlığına zarar verdirmemek, Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefte durmadan yürümektir. Bu düşüncelerle aramızdan ayrılışının 82. yılında Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.”
Anma programı kapsamında, İl Müftülüğünce Orta Camii’nde büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin ruhuna ithafen Mevlid-i Şerif okundu. Dualarla yad edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: