..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MEMUR MAAŞLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

MEMUR MAAŞLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Türkiye Kamu -Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ederken kamu çalışanlarının yaşadığı ekonomik açmaza dikkat çekerek, “Memur maaşları bütçede yeniden düzenlensin, salgının ekonomik etkileri telafi edilsin.” dedi.

TBMM’de bir “Memur Paketi” hazırlanmasını istediklerinin altını çizen Zengin, bu paketle yaşanılan ekonomik sıkıntıları giderecek bir düzenlemeye ihtiyacın olduğuna değindi.

“Yüzde 3+3’e mahkum etmeyin”

‘TBMM ve milletvekillerimizden bütçede yapılacak bir düzenleme ile memur sorunlarını çözecek, bu olağanüstü salgın günlerinde fedakar hizmetleriyle gönülleri fetheden kamu çalışanlarına elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak bir girişim beklemekteyiz’ diyen Zengin, sözlerine şöyle devam etti;

“Memur ve emeklilerin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin maaş artışları 2019 Ağustos’unda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde belirlenmiştir. Dolayısıyla maaş artışları tespit edilirken COVID-19 salgınının etkileri hesaba katılmamıştır. Bu salgınla daha da bozulan ekonomik denge nedeniyle tüm hesaplar yeniden güncellenmiş, bütün planlar değişmiştir. Memur ve emeklileri 2021 yılında %3+3 maaş zammına mahkûm etmek, salgın döneminin kahramanlarına vurulacak en büyük darbe olacaktır. Son bir yıl içinde resmi verilerle dahi gıda enflasyonunun %16,51 olduğu ülkemizde, yeniden değerleme oranı da %9,11 olarak belirlenmiş yani tüm vergi ve harçlara en az %9,11 oranında zam yapılacağı karara bağlanmıştır. Bu gerçeğe rağmen memur ve emekli maaşlarına yıllık kümülatif %6,1 zam yapmak adaletle de bağdaşmayan bir durum olacaktır. Devletin alacaklarına %9,11 zam yaparken maaşlara %6,1 artış öngörmesi kabul edilemez, hakkaniyetle de bağdaşmaz. Gerek Merkezi Yönetim Bütçesi gerekse diğer kanunlarla gelir dağılımını iyileştirmek, çalışanların yaşadığı sıkıntıyı gidermek TBMM’nin elindedir.”

“Zamların yükü hafifletilmeli”

Yeni bir paketin olmazsa olmaz olduğuna dikkati çeken Zengin, sözlerini şöyle tamamladı; “TBMM’de bir “Memur Paketi” hazırlanmasını istiyoruz. Bu paketle, yaşadığımız ekonomik sıkıntıları giderecek bir düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Salgının bozduğu çalışan bütçesinin iyileştirilmesi, elektrik, doğalgaz, gıda, ulaşım gibi harcama kalemlerinde dar ve sabit gelirlileri ekonomik uçuruma sürükleyen zamların yükünün hafifletilmesi en büyük arzumuzdur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: