• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”ORDU İÇİN AYRI BİR FINDIK FİYATI AÇIKLANMALI”

”ORDU İÇİN AYRI BİR FINDIK FİYATI AÇIKLANMALI”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TV52’de Samet Yaşaryıldız’ın sunduğu Yeni Gün programına konuk oldu. Türkiye’nin İhracat Kalemleri Arasında Üst Sıralarda Yer Alan Fındık Sadece Ordu Giresun Ve Trabzon’da Değil Sakarya Ve Düzce Gibi İllerde De Üretiliyor. Ancak Sakarya Ve Düzce’deki Toprak Koşulları Ve Arazi Şartlarıyla Ordu Giresun’daki Arazi Şartları Birbirinden Oldukça Farklı. Hem Fındık Üreticileri Hem De Ziraat Odaları Bu Ve Buna Benzer Durumların Göz Önünde Bulundurularak Ordu Giresun Ve Trabzon İçin Ayrı Bir Fındık Fiyatı Açıklanmasını İstiyorlar. Konu Hakkında Hem Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça Hem De Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Açıklamalarda Bulundu.

24 LİRA BANDINI BİR TÜRLÜ GEÇEMİYOR.

Dalda Altına Benzetilen Fındık Hasat Zamanı Bittikten Sonra Bahçedeki Değerini Maalesef Kaybediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi Tarafından 26 Buçuk Lira Olarak Açıklanan Fındık Fiyatı Serbest Piyasada 24 Lira Bandını Bir Türlü Geçemiyor. Girdi Ve Dolar Fiyatları Her Geçen Gün Yükselirken Fındık Fiyatı İse Yerinde Saymaya Devam Ediyor.

Zor Arazi Ve Toprak Koşulu Şartlarında Binbir Türlü Emekle Fındığını Yetiştiren Üretici Hasat Zamanı Bittikten Sonra Hak Ettiği Değeri Ne Yazık Ki Göremiyor. Özellikle Ordu Giresun Ve Trabzon’daki Arazi Ve Toprak Şartları Sakarya Ve Düzce’ye Göre Çok Daha Zor Durumda.

“İllere Göre Pozitif Ayrım Yapılmalı”

Üreticiler Ve Ziraat Odaları Geçmişten Bu Yana Yetkililere İlettikleri Talebi Bir Kez Daha Yineleyerek Ordu Giresun Ve Trabzon’a Diğer Fındık Üreten İllere Göre Pozitif Ayrım Yapılması Gerektiğini Söyleyip Bu Bölge İçin Daha Yüksek Bir Fındık Fiyatı Açıklanmalı Dedi. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Ordu Giresun Ve Trabzon’un Birçok Doğal Afetle Karşı Karşıya Olduğunu Söyleyip Arazi Koşullarının Çok Zor Olduğundan Bahsetti.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça İse Taban Fiyatın Farklı Olmasından Ziyade En Azından Alan Bazlı Destekte Pozitif Ayrım Yapılması Gerektiğini Söyledi.

Ünye Ziraat Odası Ordu Giresun Ve Trabzon’un Fındık Konusunda Mutlaka Koruma Altına Alınması Gerektiğini Söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar