..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞİDDETİN AŞISI ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDİR

ŞİDDETİN AŞISI ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDİR

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Ordu İl Temsilcisi Arzu Polat, kadına karşı şiddetin karşısında durmanın hayatı savunmak olduğunu söyledi.

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yayımlayan Arzu Polat, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar olmak üzere şiddetin, bütün toplumu tehdit eden kötücül bir olgu olduğunu kaydetti. Polat, ”Bu kadar yaygın ve yıkıcı bir sorun karşısında hem küresel düzlemde hem de çok yönlü örgütlü mücadelenin geliştirilmesi zorunludur” dedi.

Covid-19 pandemisinin küresel ekonomik sistem üzerinde yıkıcı tesirinin yanı sıra çalışma hayatında şiddeti artıran bir etken olduğuna da dikkati çeken Arzu Polat, şunları söyledi;

”Memur-Sen Kadınlar Komisyonları olarak diyoruz ki; Kadına karşı şiddetin karşısında durmak hayatı savunmaktır. Bu savunmanın hakkıyla yapılması için şiddeti cinsiyetler arası değil zihniyetler arası bir çatışma olarak ele almak gerekir. Kadına karşı şiddete karşı çıkmak; çocuğa karşı şiddete, yaşlılara karşı şiddete, yetişkinlere karşı şiddete yani bir bütün olarak şiddet olgusuna karşı çıkmaktır ki bu şiddeti olağan gören zihniyetle mücadeleyi gerektirir. Zihinleri enfekte ederek kuşaktan kuşağa aktarılabilen şiddet virüsüne karşı mücadele bütünsel ele alınmalı ve örgütlü mücadele ile yürütülmelidir.

Biliyoruz ki, şiddete bütüncül yaklaşımın bir diğer yansıması çalışma hayatında şiddeti ortadan kaldırmaktır. Zira İş hayatında şiddet sonlanmadan toplumsal yaşamda şiddeti azaltmak mümkün değildir.Bu yönüyle işyerlerinde şiddet ve tacizin ortadan kaldırılması için sosyal diyalog mekanizmalarının etkinliği arttırılmalıdır. Kamu hizmeti verirken şiddete uğrayan kamu görevlileri için mevzuatta gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: