• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DEBBAĞIN HİKAYESİ

DEBBAĞIN HİKAYESİ

Adamın biri, büyük bir şehre gelmişti. Çarşıyı gezerken güzel kokular satan attarların sokağına saptı. Dükkanlardan gül, menekşe kokuları dalga dalga sokağa dökülüyordu. Adam birkaç adım attı.. Güzel kokular başını döndürmüştü. Fazla dayanamadı, düşüp bayıldı.
Halk bayılan adamın başına üşüştü. Kimi adamın kalbini yokluyor, kimi bileklerini ovuyor, kimisi de gül suyu ile yüzünü yıkıyordu. Ne yaptılarsa adamı ayıltamadılar. Ferahlatıcı kokular, gül suları tesir etmedi hatta baygınlığı daha da arttı. Acziyet içerisinde etrafa haber salarak akrabalarını arattılar. Sonunda oradan geçen bir debbağ (derileri terbiye eden), adamı tanıdı. Kalabalığa seslendi;
“Sakın ona gül suyu serpmeyin! ben onun rahatsızlığının ne olduğunu biliyorum. Siz ona hiç dokunmayın, ben biraz sonra geleceğim.” diyerek uzaklaştı.
Bir viraneye girdi, Avucuna bir parça gübre aldı. Attarlar sokağına gelerek, gizlice, gübreyi bayılan adamın burnuna tuttu. Hayret!.. Adam kendine gelmeye başladı. Biraz sonra da ayağa kalktı. Debbağla birlikte yürüyerek gitti.
Çünkü bayılan adam da bir debbağdı. Yıllarca kokmuş deriler arasında, tabaklamada kullanılan pis maddelerin kokusuna alışmış; attarlar sokağında güzel kokulara dayanamayarak düşüp bayılmıştı.

Güzel memleketimin huzurundan rahatsız olan hainler bunu bozmak için ellerinden gelen gayreti tarih boyunca göstermekten bir an bile geri durmamışlardır.
Az çok tarih bilgisi olan sade vatandaş bile bunun farkına varabilir. Dışardaki Ülkemiz düşmanları bizi birbirimize düşürmek için her defasında içimizden bir takım hainler bulmakta zorluk çekmemişlerdir.
Anadolu Selçuklular, Moğol istilasına uğradığında, Moğollara en çok yardım edenler, istiladan sonra kendilerine bir paye düşeceğini sana budala devlet adamları idi. Sadettin Köpek gibi.
Osmanlı Devleti döneminde de çıkan isyanlar da dışardan destekli içerdeki hainler baş rolü oynamışlardı. Osmanlı iç isyanlarında İran parmağı olduğunu unutmamak gerek. Son dönemde devletin yıkılmasına neden olan İttihat ve Terakkicilerin kimin hayranı olduğu ve kimler adına haraket ettiklerini söylemeye gerek yok.
Bunların hepsi dışardan destekli yerli hainlerdi.
Kurtuluş savaşı sırasında çıkan isyanlara bakın bunlarda dışardan desteklenen yerli hainler tarafından çıkarılmış isyanlardır.
Çok partili dönemde yaşadığımız darbelerin hepsinde bizim müttefik ve dost bildiğimiz ülkelerin parmağı olduğunu kimse inkar edemez.
Düşmanlarımızı en yakın dostlarımız ve sözde müttefikimiz olan ülkeler arasında bulmak bizi hayrete düşürmemelidir.
Kimdir bunlar; başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere ve Farnsa olmak üzere, İran gibi ülkeler.
Son darbe teşebbüsünün arkasında ABD dostumuz başta olmak üzere diğer ülkelerin hepsi var.
Maalesef bizdeki barış, huzur, birlik ve beraberlik ortamından rahatsız olan debbağlar baygınlık geçiriyorlar ki, bundan normal bir şey olamaz.
Bu nedenle bu temiz havadan zehirlenerek huzurumuz kaçırmak isteyenleri en yakın gübreliğe götürmek gerekir ki, aşina olduğu pis kokuyu orada teneffüs etsin.

29 TEMMUZ 2019 Mehmet Ali AYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar