..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’da  Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü Törenlerle Anıldı

Ordu’da Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü Törenlerle Anıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü, Ordu Valiliği’nce hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilen törenlerle anıldı.
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü anma programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkiinde bulunan Ordu Şehitliği’nde yapıldı.
Ordu Şehitliği’ndeki Anıta, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından çelenk sunuldu.
Garnizon Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.
Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Üsteğmen Namık Kurtoğlulları yaptı.
Üsteğmen Kurtoğulları, ”Bugün, ülkemizin bekası için seve seve canlarını feda eden, ulusumuzun tarihin her sayfasında onurla yer almasını sağlayan, kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan, bağımsızlığımızın timsali bayrağımızı bizlere armağan eden, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar sürecek varlığının manevi simgesi aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla andığımız bir gündür. Tarihimizin şeref sayfalarından biri de bundan 104 yıl önce 18 Mart’ta Çanakkale’de yazılmıştır. Çanakkale’de; teknik üstünlük, yurt ve ulus sevdası karşısında bütün anlamını yitirmiş, zafer mertlikle kucaklaşmış, ölüm şehit olmakla yüceltilmiştir. Türk ulusunun Atatürk’e kavuştuğu muhteşem bir zaferin adı olan Çanakkale, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘önsözü’dür. Bu duygularla, aziz vatanımızın korunması için tarihin her döneminde vatan ve bayrak uğruna, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin, emniyet ve asayişin sağlanması için hayatlarının baharında seve seve canlarını feda ederek, makam ve rütbelerin en yücesi şehitlik mertebesine erişen kahraman şehitlerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, aziz hatıraları önünde ve manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şâd olsun!“ şeklinde konuştu.
Şehitlik Özel Defteri’ne günle ilgili duygularını dile getiren Vali Seddar Yavuz, “18 Mart Şehitler Günü’nü rahmetle minnetle ve şükranla anıyoruz. Şehitlerimizin yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Kahraman gazilerimize hayırlı, bereketli ve uzun bir ömür diliyoruz. Çanakkale Savaşı’nda bu milleti esarete mahkum etmeyen hepimizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor ve diyoruz ki; milletimizin birliği ve bağımsızlığı ile kutsal değerlerimiz uğruna fedayican eğleyen siz aziz şehitlerimize, en derin minnet şükran ve tazim duygularımızı arz etmek üzere bir kez daha huzurunuza geldik. Anadolu’nun vatan yapılmasında ve korunmasında dünden bugüne tüm şehitlerimize minnet borçluyuz. 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Çanakkale zaferini ve kutlu komutanını ve askerlerini hayırla, minnetle yad ediyoruz. Ruhlarınız şad, mekânlarınız cennet olsun. Bu millet kıyamete kadar hür ve bağımsız yaşayacaktır” dedi.
Daha sonra Vali Seddar Yavuz, protokol mensuplar ve şehit yakınları, şehitlikte bulunan şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak, Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk tarafından dua edildi.

Vali Seddar Yavuz eşi Selda Yavuz ile birlikte 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümü münasebetiyle şehit aileleri, gaziler ve yakınları ile düzenlediği yemek programında bir araya geldi.

Ordu Valiliği tarafından Aktuğ Otel’de şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlenen yemeğe, Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Adem Öztürk, Ekrem Ballı, Bayram Gale, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin, daire müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve yakınları katıldı.

Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz ile birlikte masaları tek tek dolaşarak şehit aileleri ve gazileri ile yakından ilgilenerek bir süre sohbet etti.

“Bu Millet Şehitlerini Gönüllere Yazar”

Dua okunarak başlanan yemek programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her şeyden önce milletimizin değerleri arasında olan şehit ve gazi ailelerimizi daha da öne çıkarmış, sizin ihtiyaçlarınız ve sorunlarınız noktasında önemli adımlar atmıştır. Bu şehirde Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisi sıfatıyla ben de eşimle, kaymakamlarımızla, kurum müdürlerimizle birlikte elimizden geldiği kadar sizlerle her fırsatta bir arada olmaya, sizlerin sıkıntılarını, sorunlarını çözmeye, en önemlisi de hasbihal etmeye çok büyük bir önem verdiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Sizler seçilmiş insanlarsınız. Ne mutlu ki şehit annesisiniz, ne mutlu ki şehit babasısınız, ne mutlu ki şehidin eşisiniz, çocuğusunuz. Kimi ölürken ailesini, milletini utandırır. ‘Keşke böyle bir evladım olmasaydı, taş olsaydı‘ dedirtir. Bütün Türk Milleti o hainin yaptığı hainliklerden utanır. Şehitlerimiz de ölürken hem kendini, hem ailesini, hem de milletini şereflendirir. Onurlandırır, gururlandırır. Herkes gökteki yıldız gibi şehitlerimize bakar. Şehitlerimize dua eder, bu millet şehitlerini gönüllerine yazar. Acınızı gerçekten içinde hisseder” dedi.

“Milletimiz Sizlere Sevgi, Saygı, Hürmet ve Minnet Duyuyor”

“Milletimizin sizlere duyduğu sevgiyi, saygıyı, hürmeti ve minneti çok yakından biliyorum” diyen Vali Seddar Yavuz, ”Bir şehit annesi ya da bir şehit evladı görsek, içimiz parçalanır. Ama her zaman bir tesellimiz var. O tesellimiz de şehitlerimizin Allah’a koşması, Allah’la buluşması, Allah’la şereflenmesidir. O yüzden ömrün ne kadar uzun olduğu, ya da ne kadar kısa olduğu önemli değil, önemli olan bu dünyadan sonra gerçek dünyada nerede olduğundur. Bu dünyada 100 yıl, 90 yıl yaşayabilirsin. Önemli olan sondur” şeklinde konuştu.

“Yanınızdayız, Emrinizdeyiz, Hizmetinizdeyiz”

Vali Yavuz, ”Bizim hesabımız, halkımızadır, hakkadır. Bunun dışında kimseye verilecek ne sizin, ne bizim hesabımız yoktur. Önemli olan vicdanen yattığınızda, yastığa başınızı koyduğunuzda, ‘ben milletimiz için, dinimiz için elimden geleni yaptım’ diyebiliyorsanız sizden bahtiyarı yoktur. İnsanları kandırabiliriz ama hesap var. O yüzden ben her defasında sizlerle buluştuğumda başka bir dünyaya gidiyorum. Yanınızdayız, emrinizdeyiz, hizmetinizdeyiz. Allah son günde inşallah sizleri sevdiklerinizle, şehitlerinizle, kahraman gazilerinizle cennette kavuştursun” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Programda, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan gösterdiği yakın ilgi ve desteklerinden dolayı Vali Seddar Yavuz’a plaket takdim etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar