..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’da Dünya Sanat Günü İlk Kez Kutlandı!

Ordu’da Dünya Sanat Günü İlk Kez Kutlandı!

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı. Sanatın her alanının bir araya gelerek farkındalık olduğu 15 Nisan Dünya Sanat Günü etkinlikleri 7’den 70’e herkese hitap eden performansları sanatseverlerin beğenisine sundu.

AYLİNSANART Türkiye Tiyatro Topluluğutarafından içeriği hazırlanan, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen Dünya Sanat Günü etkinliklerinde “Sanatın Özgür ve Özerk Olması” vurgusu yapıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programa Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener’in yanı sıra birçok resmi ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri de katılım sağladı.

Sabah saatlerine Valilik makamı ziyaretleriyle başlayan Ordu’daki Dünya Sanat Günü kutlama programı, saat 19:00’da adeta bir sanat şöleni olarak devam etti.

Fuaye alanında kokteyl ile başlayan etkinlikler, sanatın çeşitli alanından ilgililerin sunumlarıyla devam etti. Oyunlar oynandı, müzik dinletileri ve resim çalışmalarının yanı sıra şair ve yazarların kitapları sanat gününe değer kattı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin davullu kemençeli performansı salona festival havası getirdi.

Özel tiyatro gruplarının gösterileri ve Acapella sunumları görülmeye, izlenmeye değer keyifli dakikalar yaşattı.

Vali Vekili Ballı: “Ordu Bir Sanat ve Sanatçı Şehri”

15 Nisan Dünya Sanat Günü programında söz alan Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, kentteki sanat anlayışı ve gösterilen gayretlere dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ballı, açıklamalarında;

“Ordu bir sanat ve sanatçı şehri. Yüzyılı aşkın geçmişi olan tiyatrosuyla, onlarca şairi ve yazarıyla, zengin folkloru ile Ordu Türkiye’de, Karadeniz’de tam bir sanat şehri. İçinde bulunduğumuz Karadeniz Tiyatrosu da sanatsal ve mimari özellikleri olan bir bina. Böyle bir günün böyle bir binada kutlanması da ayrı bir önem arz ediyor. Bu anlamlı gecenin hazırlanmasında çok emeği olan Devlet Sanatçımız Aylin Gürsoy’a teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlar öncü insanların gayretleriyle, fedakarlıklarıyla ancak bu noktaya getirilebilir. Ordu için de bu tür arkadaşların bir şans olduğunu düşünüyorum.” İfadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar