sesli sohbet

SON DAKİKA

Ordu Haber  Ordu Haberleri  Ordu Takip  Son Dakika Ordu

Kumru da İlçe Kaymakamı Çiftçilerimizi Ziyaret Etti

Kumru da İlçe Kaymakamı Çiftçilerimizi Ziyaret Etti
Bu haber 12 Ekim 2017 - 11:29 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

Kumru İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce ilçenin en önemli tarımsal ürünü olan fındığa ek gelir getirici ürün çalışmalarına devam edilmektedir. İlçede çilek ve istiridye mantarı yetiştiriciliği yeni gelir kapısı olarak son zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren üreticilere destek olmak ve çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla İlçe Kaymakamı Deniz KILINÇ, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Taner İŞEVİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat EVİN, İlçe Jandarma Komutanı Şaban ÖZİLİK, Emniyet Amiri Bahadır BAŞ, Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir ÖNGEN istiridye mantarı üretim tesisini ve çilek üretim alanını ziyaret etmişlerdir.

İlk olarak Demircili Mahallesindeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamındaki Genç Çiftçi Projesinden yararlanarak İstiridye Mantarı Üretim Tesisi kuran M. Tolgahan EVİN ziyaret edilmiştir. Burada İlçe Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Taner İŞEVİ istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda kısa bir bilgi vermiştir. Ardından tesis sahibi  M. Tolgahan EVİN proje kapsamında yapılanları anlatarak, projeden çok memnun olduğunu, üretim ve pazarlamada herhangi bir sıkıntı yaşamadığını belirterek kendi imkanlarıyla ikinci istiridye mantarı üretim tesisini kurmak istediğini belirtmiştir.

Daha sonra, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sulama boruları ve malç naylonu desteği sağlanan Ayvalı Mahallesindeki Hayati AKICI’ ya ait çilek üretim alanına gidildi.  İlçe Müdürü beraberindeki heyete kısa bir bilgi verdikten sonra, Bahçe sahibi Hayati AKICI da şu anda 3,5 dönümlük alanda bu işi yapmakta olduğunu ürettiği çileklere talebin yoğun olduğunu ve çilek üretim alanını 10 da ‘a çıkarmak istediğini söyleyerek memnuniyetini dile getirmiştir.

Kaymakam Deniz KILINÇ da çilek ve istiridye mantarı yetiştiriciliği Kumru çiftçisi için Fındık Yetiştiriciliğine ek gelir getirici ürünler arasında önemli bir yer teşkil etmektedir. İlçemizde bu tarz üretimlerin arttırılarak devam etmesi için gerekli çalışmaların ve her türlü desteklerinin devam edeceğini belirtmiştir.

Son olarak heyet birlikte sembolik çilek hasadı gerçekleştirmiştir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER