..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Derdim Başkanlık Değil, Ordu’nun Her Yönden Kalkınmasıdır

Derdim Başkanlık Değil, Ordu’nun Her Yönden Kalkınmasıdır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve Ak Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler:

“Bundan sonraki süreçte bütün gücümüzü ordu’nun birlik beraberliğine, kalkınmasına harcayacağız. Ben gemileri yaktım, sizde yakın. Benim derdim belediye başkanlığı değil, ordu’nun her yönden kalkınmasıdır” dedi.

Aynı geminin yolcusuyuz. Ama bu geminin bir rotayı ihtiyacı var. Bu rotaya biz öncülük yapacağız. Bunun için birlikte ortak akılla hareket edeceğiz. Artık sen, ben, o, şu, bu yok, biz yok yeni dönemde hepimiz varız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, iş dünyasına seslenerek, “Bundan sonraki süreçte bütün gücümüzü Ordu’nun birlik beraberliğine, kalkınmasına harcayacağız. Ben gemileri yaktım, sizde yakın. Benim derdim Belediye Başkanlığı değil, Ordu’nun her yönden kalkınmasıdır” dedi.

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek iş dünyasının önemli isimleriyle biraraya geldi. Burada işadamlarına seslenen Güler, “Ordu’yu sürekli Trabzon, Samsun ile kıyasladılar. Siz işadamları hepiniz alanınızda kendinizi ispat ettiniz. Bundan sonra birlik zamanı. Artık yeni alanlara, geleceğin yatırımlarına yönelik, ARGE yapın ve geleceğe hazırlanın. Ne Samsun ne Trabzon ne de diğerleri, çok çalışırsak hiç birisi bize yetişemez. Artık sen, ben, o, şu, bu yok, biz yok yeni dönemde hepimiz varız” diye konuştu.

“BEN GEMİLERİ YAKTIM SİZDE YAKIN”

Ordu bankalarında 6 milyar lira civarında para bulunduğunu ancak bunun ekonomiye yansımadığına işaret eden Güler, “Belediye’nin işi sadece kaldırım yapmak, asfalt dökmek, çöp temizlemek değildir. Belediye artık ekonomiye de katkı yapacak yatırımlara yönelecek. Bu iş Belediye Başkanlığı meselesi değil Ordu’nun kalkınması meselesidir. Ben gemileri yaktım, sizde yakın. Eğer başarılı olmak istiyorsanız farklı olacaksınız. Bu fark ARGE’den geçiyor. ARGE demek laboratuvarda çalışmak değil, kalite kontrol meselesi değil. Aynı geminin yolcusuyuz. Başkasından yardım istemek yerine bu gemide kimler varsa onlarla birlikte olacağız. Ama bu geminin bir rotayı ihtiyacı var. Bu rotaya biz öncülük yapacağız. Bunun için birlikte ortak akılla hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞTEKİ BAHANELER ARTIK YOK”

Geçmişe takılıp kalmamak, sürekli ileriyi düşünmek gerektiğini vurgulayan Güler, “Geçmişte bahanelerimiz hazırdı. Dereyolu, Üniversite, Tıp Fakültemiz yoktu. Havaalanının lafını eden yoktu, hayal dahi edemiyorduk. Elektrik olsun yeter diyorduk. Su yoktu, elektrik yoktu. Düz Mahallede bir tane elektrik santralı vardı. O elektrik santralı da randımanlı çalışamıyordu. Eğer evde lamba pır pır ederse elektrik giderse şimdi uzun süre gelmeyeceğini anlıyorduk.

Eğer aniden kapanırsa ‘biraz sonra gelecek’ diye biliyorduk. Yani böyle ezberlediğimiz bir dönem yaşadık. 70-80’lerde böyle oldu. 80 yılında üniversiteden geldiğimde yine aynı şeyleri dedemden babamdan duyardım. 90’da 2000’de böyle oldu. Çok şükür bunlar bitti” dedi.

“ORDU’DA 25 HES VAR, BİR KEBAN BARAJI KADAR ELEKTRİK ÜRETİYOR”

Güler, Ordu’nun su kaynaklarından nasıl bir tablo ortaya çıkarıldığını da şöyle anlattı: “Karadeniz Akdeniz yolu bitti. Denize bir havaalanı yaptık. Bunları hiç konuşmuyoruz. Daha önce elektrik kesintileri vardı şimdi HES’ler var. Bir zamanlar ‘Su akar Türk bakar’ diyorlardı şimdi Ordu’da 25 tane HES var. Bu 25 HES’in toplamı bir Keban Barajı yapıyor. Yani biz aslında kimseye çaktırmadan ve sezdirmeden bir Keban Barajı yaptık aslında.2 milyar kilovatsaat elektrik üretiyor, bunun 5’te 1’ini Ordu kullanıyor, geri kalanını ulusal entegrasyon sistemine gönderiyoruz. Ben Melet Irmağı kenarında eski gaz lambasıyla otururken, şimdi o ırmaktan 2 milyar kilovatsaat elektrik üretiyoruz. Bakın Türkiye’nin birçok yerinde Esenyurt, Esentepe diye yerler var. Ordu’da da var. Yani adını koymuşuz ama rüzgara bakıp geçmişiz. Bakanlık yaptığım dönemde rüzgar haritası çıkardık. Tüm rüzgar elektrik üretiminin toplamı 17 megavat idi. Şu anda 8 bin megavat. Sadece Ordu’da 2500 megavatlık potansiyel var. Dolayısıyla enerji, sanayi ve ticaretin temel unsuru bizi bekliyor. Rüzgarlar, yaylalar sizi bekliyor.”

“KARADENİZ-AKDENİZ YOLU İLE ORDU’YA BİR AORT DAMARI AÇTIK”

Karadeniz-Akdeniz yolunun önemine de dikkat çeken Güler, şöyle devam etti: “Üniversitenin temelini attık. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, doğalgaz isteyince biz de karşılığında üniversite ve tıp fakültesi aldık. Türkiye’de kurulan ilk 5 üniversite içindedir Ordu Üniversitesi ve Tıp Fakültesi. Dereyolu’nu Karadeniz-Akdeniz yoluna dönüştürdük. 130 yıllık bir hayaldi. Ben oraya Topçam Barajı için ekipman götüreceğiz deyip yol açtırdım. Dün Karayollarını kabul etmediği yol bugün uluslararası yol haline geldi. Şimdi orası Karadeniz Akdeniz yoluna dönüştü. Şimdi Akdeniz’in ticareti buraya gelecek, Karadeniz’in ticareti de Akdeniz’de akacak. Aradaki vilayetlerin ticari hayatı da ya bize doğru gelecek ya da aşağı doğru gidecek. Yani aslında biz Ordu’ya müthiş bir aort damarı ekledik. Hatta bir zaman gelecek bu yoldaki insan ve para hareketine yetişemeyeceğiz. Bu sebeple şimdiden tedbirlerimizi almamız lazım”

”DÜNYA SIKINTIDA İKEN BİZ ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ”

Dünyadaki sayılı ülkelerinde ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşadığını kaydeden Güler, sözlerini şöyle noktaladı: “Şimdi durumumuz henüz istenilen seviyede olmayabilir. Bütün dünyada böyle. Bugün İspanya, Portekiz sıkıntıda. İtalya büyük sıkıntıda. Almanya bile büyük sıkıntıda. Rusların bir ‘parmak ısırma’ oyunu var. Sen onun o senin parmağını ısırır. Kim önce ‘oy’ derse o kaybeder. Biz burada direneceğiz. Çünkü bizim kaynaklarımız çok güçlü. 2040 dünya ekonomisinde bir numara Çin oluyor, ikincisi Hindistan, üçüncüsü ABD oluyor. Japonya dördüncü sıraya düşüyor. Bizim her şeyimiz var zaten. Bu sebeple ortak akılla karar vereceğiz birbirimizi dinleyeceğiz. Kazanırsam bu çalışmaları birlikte yapacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: