..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dr. Yanmaz, Kanser’e karşı erken teşhis uyarısında bulundu.

Dr. Yanmaz, Kanser’e karşı erken teşhis uyarısında bulundu.

Her yıl 4 Şubat Dünya kanser gününde Uluslararası kanser kontrol örgütü ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü milyonlarca ölüme neden olan ve pekçoğu önlenebilir olan kanser ile ilgili toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada etkinlikler düzenlenmektedir.

İlimizde de İl Sağlık Müdürlüğünün organizesinde çeşitli etkinlikler yapılarak vatandaşlar kansere karşı bilinçlendirilecek.

Dünya Kanser günü nedeniyle Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, kanser ile mücadele konusunda çeşitli bilgiler verdi.

Ülkemizde en çok meme akciğer ve kolon kanserinin görüldüğünü ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, “hastalıkta erken tanı çok önemli. Bu nedenle vatandaşlarımız belirli aralıklarla kontrollerini yaptırmalı” dedi.

Kanser Erken teşhis ve tarama (KETEM) merkezlerinin ücretsiz olarak hizmet verdiğini ve vatandaşların rutin kontrollerini burada yaptırabileceklerinin altını çizen İl Sağlık müdürü Dr. Ergün Yanmaz, “vatandaşlarımız kanserden korunmak için sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Ailesinde kanser öyküsü olan kişiler ise Aile hekimine ve ilgili branştaki doktoruna düzenli olarak kontrole gitmeli ve istenen tetkikleri düzenli olarak yaptırmalıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar