..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu Üniversitesinde Hasta Dostu Çalıştayı Yapıldı

Ordu Üniversitesinde Hasta Dostu Çalıştayı Yapıldı

Ordu Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından organize edilen “Hasta Dostu Sağlık Hizmetleri ve Hastane Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesi Şahin Dere Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Ordu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve düzenleyen kuruluşlar arasında Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneği (HAKSAY), Uluslararası Stratejik Sağlık Araştırmaları Merkezi (USSAM), Türkiye Özel Hastaneler Derneği’nin (OHSAD) yer aldığı çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Bostan, “Sağlık hizmetleriyle ilgili geliştirilmiş birçok kalite ve akreditasyon sistemi olduğu bilinmektedir. Bu sistemler ölçümlerini kendi odakları doğrultusunda daha çok fiziksel ve teknik unsurlar üzerinden yapmaktadır. Bu sistemlerin, sağlık hizmeti alım süreçleri ve sonuçlarının hastalar açısından kabul edilebilirliği ve hastaların hissiyatına etkisi üzerinden ölçümler ön plana çıkmamaktadır. Değerlendirme sürecini hasta üzerinden yapan ve sağlık hizmetlerini hastanın kabulüne ve hissiyatına göre ölçen yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu düşünülmüştür. Bu çalıştay ile kısa vadede hasta dostu sağlık hizmetleri ve hastane konsepti ile özgün ve milli bir standart ölçüm seti, orta vadede sertifikasyon, uzun vadede ise bu yapının geliştirilerek uluslararası düzeyde bir akreditasyon sistemine dönüştürülmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, “Hasta dostu sağlık hizmetleri ve hastaneler hem hasta hem de çalışanın memnuniyetine önemli katkılar sağlayacaktır. Hasta dostu hastane kriterleri; tıbbi hizmetleri otelcilik ve destek hizmetleri, fiziksel konfor ve ulaşım, dijital ve yalın uygulamalar, geliştirici uygulamalar gibi birçok uygulamayı içermektedir. Hasta dostu Sağlık Hizmetleri Çalıştayı’nda hasta dostu, hasta hakları, yalın hastane konularında sunumlar gerçekleştirilecek; hasta güvenliği, merhamet, güler yüz, empati gibi pek çok kavram çalıştay gruplarında tartışılacaktır.” dedi.

Sağlık hizmeti sunan mekânların hasta için ergonomik bir şekilde tasarlanmış olmasının, hasta ve yakınlarıyla hasta dostu bir iletişim sürecinin gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Hastanın iyileşme yolculuğunda motivasyonunu güçlendirecek değerli bir iletişim sürecinin oluşturulması sayısız ağrı ve acıya tanıklık eden hastane algısının değişerek; verimli ve insan merkezli bir iletişimin gerçekleştiği mekân imajı kazanmasına fayda sunacaktır. Bu idealle hareket eden Ordu Üniversitesi; sahip olduğu Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile gerek Ordu’nun gerekse de bölgenin sağlık üssü konumuna yerleşerek marka bir model ortaya koymaktadır. Bu modelin sorumluluğuyla Üniversitemizde yeni paradigmaların konuşulacağı ve üzerine düşünce alışverişlerinin yapılacağı “Hasta Dostu Sağlık Hizmetleri ve Hastane” temalı böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğumu belirtir, tüm katılımcılara başarılar diler ve emeği geçenlere de teşekkürlerimizi sunarım.” şeklinde konuştu.

“Hasta Dostu” kavramının sistemli ve bilimsel bir biçimde somutlaştırılmaya çalışılması yönüyle Türkiye’de ve dünyada ilk olma özelliği gösterdiği çalıştayda sağlık yönetimi, sağlık sosyolojisi, psikoloji, adli tıp, temel tıp, hemşirelik, kalite, kamu ve özel hastane yöneticileri ve ilgili alanlardaki teorisyen ve saha uygulamacıları, hasta dostu kavramından bu konunun felsefik temellerine kadar pek çok alana değindi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: