..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’da Atan Kalbe By-Pass Yaptılar!

Ordu’da Atan Kalbe By-Pass Yaptılar!

Kalbine giden damarlarda tıkanıklık saptanan 51 yaşındaki İsmail Aydın’a, Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi tarafından kalbi durdurulmadan by-pass ameliyatı yapıldı.

Giresun’da yaşayan 51 yaşındaki İsmail Aydın, göğsünde ağrı hissetti. Yakınları tarafından yaşadığı ilde bulunan bir hastaneye götürüldü. Burada yapılan anjio sonucunda kalbi besleyen damarların tıkalı olduğu saptandı. Stent ile damarlarının açılacağı söylendi. Yakınları ve kendisi stent taktırmak konusunda tereddüte düştü. Tavsiye üzerine Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniğine başvurdular. İncelenen anjio görüntüsü sonrasında kalbe giden 4 damarda tıkanıklık olduğu tespit edildi. Aydın’a kalbi durdurmadan ‘çalışan kalpte by-pass’ ameliyatı yapılarak tıkanan damarlar değiştirildi. Genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade eden İsmail Aydın, “Başarılı bir ameliyatın ardından yeniden sağlıklı bir şekilde hayatıma dönüş yaptım. Şimdi daha iyiyim. Rahat bir şekilde nefes alıp konuşabiliyorum ve yürüyebiliyorum” dedi.

RİSKLİ HASTALAR İÇİN DAHA UYGUN

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yaşar Karaca ise operasyonla ilgili şunları söyledi: “Atan kalpte by-pass; kalbi hiç durdurmadan, kalp akciğer makinesine hiç bağlamadan, çalışan kalpte by-pass yapılmasıdır. Bu ameliyat için çok iyi bir tecrübe ve iyi organize olmuş ekip gereklidir. Hastanemizde yaptığımız by-pass operasyonlarının büyük çoğunluğunu kalbi durdurmadan atan kalpte yapıyoruz.. Bu sayede hastalarımızın kan dolaşımı doğal seyirde kalıyor, kalp akciğer makinesine bağlı yan etkiler görülmüyor. Anestezi ve ameliyathane süresi kısa olduğu için hastalar solunum cihazından erken ayrılıyor, kan transfüzyonuna nadiren ihtiyaç duyuluyor, enfeksiyon riski daha az oluyor, hastanede yatış süresi daha kısa oluyor ve iyileşme süreci daha hızlı oluyor. Hasta İsmail Aydın’a uyguladığımız atan kalpte by-pass operasyonu da oldukça başarılı geçti. Bu yöntem tüm hastalara uygulanabilir ancak kalbi normal bir kalp ameliyatına dayanamayacak, kronik akciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, kalp kasılması zayıflamış, önceden felç geçirmiş, kanser hastalığı ve 70 yaş üzeri hastalar için daha uygun olmakla birlikte bir umut ışığıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: