• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başkan Zengin, Nöbet Ücretlerinin Geri İstenmesi Sonlandırılmalı

Başkan Zengin, Nöbet Ücretlerinin Geri İstenmesi Sonlandırılmalı

Danıştay’ın verdiği bir karar sonucunda riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarına ödenen %50 artırımlı nöbet ücretlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından geri istenmektedir.
Pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığı verilmez iken üstüne birde tuttukların nöbetlerin yani hak ettikleri ücretlerin geri iadesinin talep edilmesi çok düşündürücü ve üzücüdür.
Enflasyon ve maaş zamları dikkate alındığında zaten mali durumu zorda olan sağlık çalışanlarının ekonomilerine birde böyle darbe vurulması kabul edilemezdir.
8-10 bin gibi yüksek geri ödemeleri sağlık çalışanlarının yapma imkanı yoktur.
Bu konuyu Genel Başkanımız Önder Kahveci’de geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Kocayı ziyaretinde gündeme getirmiş sağlık çalışanlarından geçmişe dönük ücretlerin tahsilatının yapılmamasını talep etmiştir.
Buradan açık bir çağrı yapıyor, Sağlık Bakanlığı’nın bir kerede çalışandan yana bir inisiyatif kullanmasını istiyoruz.
Kanuni bir değişiklik zaruret olarak gösteriliyor ise son zamanlarda TBMM’de yasal düzenlemeler Meclis tatile girmeden çıkartılacaktır.
Sağlık Bakanlığı ‘da bu konuda gerekli girişimleri de bulunmalıdır. Hayıtını hiçe sayarak sağlık hizmeti yürüten kahraman sağlık çalışanları için Danıştay kararını göstermek yerine gereğini yapmalı ve çalışanlardan bu ödemelerin alınmamasının çaresini üretmelidir.
Burada çalışanlar lütuf istemiyor ve haksız bir kazancı sahiplenmiyor. Emek verip, tuttuğu nöbetin parasının haksız bir şekilde istenmesinin sonlandırılmasını talep ediyor.
Sağlık Bakanlığı bu ses mutlaka kulak vermelidir. Türk Sağlık-Sen olarak biz bu konuda mücadeleye çalışanın yanında olmaya, onların hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar