..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VAKA ARTIŞINDA VEBAL VATANDAŞIN

VAKA ARTIŞINDA VEBAL VATANDAŞIN

ODÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu’da covid-19 vakalarının yüzde 100 oranında artmasında sorumlunun kurallara riayet etmeyen vatandaşların olduğunu söyledi.

Kurallara uyulmaması sonucunda ülke genelinde covid-19 vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanırken, bu iller arasında Ordu’da da yerini aldı. Ordu, vaka artışının en çok yaşandığı 15 ilden biri oldu.

“Umursamadılar”

Vakaların artışında vatandaşların büyük sorumluluğu olduğuna dikkati çeken Enginyurt; “Vatandaşların sorumsuzluğu, uyarıları dikkate almaması, umursamazlığı ve görevini yerine getirmemesi bu sonucu doğurdu. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, akademisyenler ve sağlıkçılar olarak durumun bu aşamaya gelebileceğini duyurduk. Maske, mesafe ve hijyen dışında bir silahımız yok. Yüzde 100 tedavi edebilecek bir ilacımız yok ve şuanda henüz aşı da çıkmadı. Bilmediğimiz bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu ifade ettik. Vatandaşlara koronavirüs salgınından korunmaları için görevleri sıralandı. Ama vatandaş umursamadı. Gelinen noktada vebal vatandaşındır.” dedi.

“Misafircilik oynuyorlar”

Artık daha çok dikkatli olmak ve kurallara uymaktan başka çare kalmadığının altını çizen Enginyurt, şunları söyledi; “Bundan sonra da yapacaklarımız yine aynı; Maske, mesafe ve hijyen. Bunlar dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Kurallar çok basit ve net. Ama kurallara uyulmayınca da Ordu ve ülkemizde vakalar arttı. Uyarılarda bulunmama rağmen hastalarımdan bir çoğu pozitif geldi. İnsanlar, ev halkı dışında akşamları misafircilik oynuyorlar. Bu dönemde misafirliğe gidilmez, gidilmemeli. Bunların hepsi bir araya gelince de vakalar tavan yaptı. Daha dikkatli olmak zorundayız. Maske, mesafe ve hijyen kuralları daha çok önemsenmeli.

Enginyurt, son olarak vakaların artmasından dolayı yeni yasak ve kısıtlamaların gelebileceğini dile getirdi.

Ordu Hayat/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: