..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GRİBE KARŞI BAL!

GRİBE KARŞI BAL!

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, balın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve soğuk algınlığına da iyi geldiği söyledi.

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artmasının ardından vatandaşlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için bal ve propolis tüketimini artırdı. Salgın nedeniyle arı ürünlerine karşı talebin arttığına dikkati çeken Çiftçi, “Ürettiğimiz ballar doğallığından dolayı sadece koronavirüse karşı değil, bütün mikroplara karşı direnç sağlayabiliyor.” dedi.

Arı ürünleri arasında tüketiciler tarafından en çok bilinen ve tüketilenin bal olduğunu aktaran Çiftçi, balın çeşitli enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve öksürük için geleneksel bir ilaç olarak kullanıldığını hatırlattı.

“Soğuk algınlığının süresini kısaltır”

‘Bal, soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüsleri öldürür’ diyen Akın Çiftçi; “Bu yüzden bal tüketimi soğuk algınlığının süresini kısaltır, boğaz tahrişini onarır ve yatıştırır. Virüsün etkili olduğu bu dönemlerde, Türkiye’nin farklı bölgelerinde arıcılarımız binbir emekle ürettiği doğadan sofraya en değerli şifa kaynağı olan balı tüketmenizi öneririz” dedi.

Ordu Hayat

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: