..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ORDU’DA 95 ADET MODERN AHIR VE AĞILIN YAPIMI TAMAMLANDI

ORDU’DA 95 ADET MODERN AHIR VE AĞILIN YAPIMI TAMAMLANDI

Ordu ilinde ​”Ahır-Ağıl Yapımına %50 Hibe Desteği” kapsamında 95 adet ahır ve ağılın yapımı tamamlandı. Bu tesislere toplamda 8.2 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; Bakanlığımız tarafından ahır- ağıl yapımına verilen %50 hibe desteğinden faydalanan Fatsa İlçemizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Muharrem Özdemir ‘e ait işletmede incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Kemal Yılmaz burada yaptığı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından bölgemizde hayvancılığın gelişmesini sağlamak ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulmasını teşvik etmek amacıyla ahır – ağıl yapımına % 50 hibe desteği verilmektedir. Bu kapsamda büyükbaş işletmelerinde 49 başa kadar, küçükbaş işletmelerinde 200 başa kadar tesisler desteklenmektedir. İlimizde de ahır-ağıl yapımı için destekten yararlanmak üzere çok sayıda müracaat olmuştur. Yapılan bu müracaatlar ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiş ve içlerinden uygun görülenler Bakanlığımıza iletilmiştir. Bakanlığımızda bütçe imkânlarını gözeterek bu başvurular arasından 102 işletmemizin talebinin uygun olduğuna ve desteklenmesine karar vermiştir. Bu 102 adet işletmemizden 87 tanesi ahır, 8 tanesi de ağıl olmak üzere toplam 95 adedinin yapımları tamamlanmış, 7 adet tesisin ise inşaat çalışmaları devam etmektedir. Tamamlanan 95 işletmemize toplam 8.2 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır” şeklinde konuştu.

“Modern ahır ve ağıllarla birlikte et ve süt veriminde önemli ölçüde artışlar meydana gelmiştir” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Yılmaz; “Bu modern tesislerin yapımıyla birlikte ilimizde hayvancılık daha modern şartlarda yapılmaya başlamıştır. Bu tesislerin ilimizde sayısının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 2021 yılı içerisinde de yine ahır-ağıl yapımına müracaat etmek isteyen üreticilerimizin talepleri alınacak ve Bakanlığımıza gönderilecektir. Bakanlığımızın uygun göreceği sayıda tesisimiz 2021 yılı içerisinde desteklenecektir. Hayvancılık yapan üreticilerimizin ahır-ağıl yapımı desteğinden yararlanabilmeleri adına gerekli şartları öğrenebilmeleri için İl-ilçe Müdürlüklerimize müracaat etmelerini bekliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: