..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ORDU’DA ATIL TARIM ARAZİLERİ ÜRETİME KAZANDIRILIYOR

ORDU’DA ATIL TARIM ARAZİLERİ ÜRETİME KAZANDIRILIYOR

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi” kapsamında Mesudiye ilçemizde düzenlenen törenle üreticilerimize buğday tohumu dağıtıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Gıdaya olan gereksinim her geçen gün artarak devam ediyor. İnsan beslenmesinde kullanılan gıdanın başka bir yöntemle temin edilmesi mümkün olmadığına göre tarım stratejik önemini her geçen gün arttırarak devam ettirecek. Bu stratejik öneminden dolayı dünyada bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de tarımsal üretimin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmakta. Özellikle yaşadığımız pandemi süreci tarımın ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Şöyle bir hatırlarsak pandeminin ilk dönemlerinde insanlar aç kalma endişesiyle marketlere akın ettiler ve raflar boşaltıldı. Şükürler olsun ki gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse de Sayın Tarım ve Orman Bakanımız açıklamalarında ülkemizin yeterli gıda stoğunun olduğunu ifade ettiler ve bu süreç çok kısa sürdü, tekrar herkes normal hayatına döndü” dedi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ilimizde tarımsal üretimi artırmak amacıyla önemli projelerin hayata geçirildiğini belirten İl Müdürü; “Tarımsal üretimi artırmak amacıyla çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlimizde var olan potansiyelin harekete geçirilmesi adına gerek Bakanlığımızın sağlamış olduğu kaynaklar gerekse Büyükşehir Belediyemizin sağlamış olduğu ciddi desteklerle önemli projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda bugün burada hayata geçirdiğimiz “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi” çerçevesinde Mesudiye ilçemizde atıl tarım arazilerinin işlenerek ekonomiye kazandırılması amacıyla 41 ton buğday tohumu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Ordu Mesudiye ilçesinde çok önemli projelerin uygulandığını vurgulayan İl Müdürü; “2017 yılında Bakanlığımız kaynakları kullanılarak Mesudiye ilçemizde yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştirmiştik. Bu sayede 4 bin dekar alanı yem bitkisi tohumu ile buluşturmuştuk. Yine Bakanlığımızın Genç Çiftçi Projesi kapsamında Mesudiye ilçemizden 41 işletmemize destek vermek suretiyle bu işletmelerimizde büyükbaş, küçükbaş ve manda yetiştiriciliğini desteklemiştik. Hayvancılığın modern ahırlarda yapılmasını temin etmek amacıyla Mesudiye ilçemizde 12 adet modern ahır ve ağıl yapımını %50 hibe desteği ile destekledik.

Yine Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile Mesudiye ilçemizde çok ciddi projeler uyguladık. Büyükşehir Belediyemiz tarafından koyun yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği ve en son olarak da keçi yetiştiriciliği konularında da üreticilerimize destekler verildi. Yine bu yıl içerisinde yem bitkileri üretimini geliştirmek amacıyla yonca ve korunga tohumu dağıtıldı. Tabi tüm bu yapılan projeler ve çalışmalar Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi GÜLER’in destekleriyle oldu. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Yine İlçe Belediye Başkanlığımız ve İlçe Müdürlüğümüz ilçede tarımsal projelerin uygulanması noktasında yoğun gayret sarf ediyorlar. İlçe Belediyemizin özellikle fasulye yetiştiriciliği ve hayvancılık konularında önemli çalışmaları var. Yaptığımız bu çalışmalara hep birlikte yenilerini ekleyerek gerek Mesudiye ilçemizde gerekse ilimizde tarımsal üretimi artıracağız” ifadelerini kullandı.

Mesudiye ilçesinde tarımsal potansiyelinin yüksek olduğunu belirten İl Müdürü; “Geçmişte Mesudiye’nin hayvan varlığının çok olduğu, bu ilde en fazla hayvan mevcudunun Mesudiye ilçesinde olduğu hatta Osmanlı padişahlarına buradan et gittiği hep anlatılır. İnşallah siz değerli üreticilerimizle birlikte el ele vererek yapacağımız çalışmalarla tekrar Mesudiye ilçemizi o eski günlerine döndüreceğiz. Hatta o eski günlerinden daha iyi yerlere taşıyacağız. Ben bir kez daha sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade ederek sözlerimi tamamlamak istiyorum. Uygulanan bu projelere katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

İl Müdüründen sonra konuşma yapan Mesudiye Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Demir; “Kıymetli arkadaşlar Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile birlikte Mesudiye ilçemizde tarım ve hayvancılık adına birçok çalışma gerçekleştirilerek siz değerli üreticilerimize desteklerde bulunuldu. Ayrıca yaşanan pandemi süreci de bizlere gösterdi ki üretmeyen insanlar hep başkalarına muhtaç kalmıştır. Bizler üreteceğiz, çalışacağız ve kimseye muhtaç olmayacağız. Bu yüzden Büyükşehir Belediyemiz ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün desteğiyle Mesudiye de üretime yönelik projelere ağırlık verdik. Bizler hem birey olarak, hem Mesudiye olarak hem de ülke olarak ürettiğimiz ölçüde güçlü oluruz. Bunun bilinci ile hareket etmeliyiz işin özü budur. Ben son olarak bugün burada siz değerli üreticilerimize dağıtılacak olan buğday tohumu için İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza teşekkür ederim” diyerek sözlerini noktaladı.

Yapılan konuşmaların ardından üreticilerimize buğday tohumu dağıtımı yapılarak program tamamlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: