..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ORDU’DA TEK TIRNAKLI HAYVANLAR KİMLİKLENDİRİLİYOR

ORDU’DA TEK TIRNAKLI HAYVANLAR KİMLİKLENDİRİLİYOR

Ordu’da, tek tırnaklı hayvanların (at, eşek, katır) kimliklendirilmesi çalışmaları başlatıldı. Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Veteriner Hekimler tarafından, tek tırnaklı hayvanlar, deri altı mikroçip uygulaması ile kimliklendiriliyor.

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığımızca hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında aşılama ve hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması çalışmalarına büyük önem verilmektedir. Bu önem doğrultusunda da hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması ve hayvanların izlenebilirliğini sağlamak maksadı ile hayvanlar kimliklendirilerek ilgili sistemlerimize kayıt edilmektedir. Halihazırda ülkemizdeki tüm sığır cinsi hayvanlar ve koyun-keçi türü hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınmış durumdadır” şeklinde konuştu.

“Bakanlığınca 2020 yılı içerisinde ülkemiz genelindeki tüm tek tırnaklı(at, eşek, katır) hayvanların kimliklendirilmesi çalışmaları başlatılmış ve yılsonuna kadar kimliklendirme işlemlerinin tamamlanması hedeflenmiştir” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü; “Tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi amacı ile öncelikle kimliklendirilecek hayvanlara RUAM hastalığı yönüyle test yapılmakta ve test sonucu negatif olan hayvanların boyun bölgesinden deri altına çip yerleştirmek sureti ile kimliklendirme yapılmaktadır. Hayvanın deri altına yerleştirilen çip sadece o hayvana özgü bir numara içermektedir. Dedektör benzeri el terminali dediğimiz alet çipin yerleştirildiği kısma tutulduğunda hayvana ait numara el terminalinin ekranına yansımakta ve ilgili veritabanına bu numara girildiğinde hayvana ait tüm bilgiler(sahibi, yaşı, ırkı, cinsiyeti, hastalık durumu vb.) rahatlıkla görülebilmektedir. Bu numara üzerinden hayvan ve hayvana ait tüm bilgiler veritabanımıza kayıt edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Çip uygulaması yapılan bu hayvanlarımıza tek tırnaklı kimlik belgesinin düzenlendiğini belirten İl Müdürü; “Hayvan sahipleri bu hayvanlarını il içi hareketlerde söz konusu kimlik belgesi ile rahatlıkla hareket ettirebileceklerdir. Fakat il dışına yapılacak olan hareketlerde İlçe Müdürlüklerimize müracaat ederek veteriner sağlık raporu alınması gerekmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: