..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ORDU’NUN COĞRAFİ İŞARETLİ KİVİSİ MECLİS’DE!

ORDU’NUN COĞRAFİ İŞARETLİ KİVİSİ MECLİS’DE!

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu Türkiye’nin coğrafi işaretli ilk kivisini TBMM’de tanıtarak dağıtımını gerçekleştirdi.

AK Parti Ordu Milletvekili Gündoğdu Ordu kivisini anlatırken şu ifadelere yer verdi: “İlimizde 1990 yıllarda küçük alanlarda deneme amaçlı dikimine başlanan kivi üretimi, yıllar içerisinde artmış, son yıllarda yapılan projelerle bu artış ivme kazanarak modern kivi bahçeleri oluşturulmuştur. Kivi üretimi Ekonomimize fındığın yanında önemli bir katkı sağlamaya başlamıştır.

Sahil ilçelerimiz başta olmak üzere 3400 dekar alanda yaklaşık 2000 üreticimizce 8250 ton üretimi yapılmaya başlanan kivi, kendine has aroması ve uzun depolanma ömrü ile alıcıları tarafından aranılan bir üründür ve dalından satılmaktadır. Bu özellikleri bilimsel olarak da ispatlanmış ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru sonucu 2019 yılında “Ordu Kivisi” olarak ilk coğrafi işareti almıştır. Ordu Kivisi şu an ülkemizde coğrafi işaret alan tek kividir. “

Vitamin deposu “Ordu Kivisi”!

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu kivinin içinde bulunan mineral ve vitaminlere dikkat çekerek:

“Covid-19 ile savaştığımız bu zor günlerde, bağışıklık sistemimizin güçlü olması hastalığa karşı en büyük kozumuzdur. Kivinin içinde bulunan yüksek orandaki lif, protein, kalsiyum, E vitamini, magnezyum ve özellikle C vitamininin dikkat çekici şekilde yüksek olması, kiviyi bağışıklığımız için vazgeçilmez bir ürün yapmaktadır.

Kivi meyvesinin dalından koparılıp hemen tüketilemediğini, oda sıcaklığında bir süre bekletilerek yenildiğini de unutmamak gerekir. Olgunlaşma süresini poşet içinde bir elma ile birlikte yaptığımızda süre kısalacak ve kivi meyvemiz yemeye hazır hale gelecektir. ” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
%d blogcu bunu beğendi: