sesli sohbet

SON DAKİKA

Ordu Haber  Ordu Haberleri  Ordu Takip  Son Dakika Ordu

Vali Yavuz, AB Projesi Kapanış Etkinliğine Katıldı

Vali Yavuz, AB Projesi Kapanış Etkinliğine Katıldı
Bu haber 14 Eylül 2017 - 12:01 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.
Vali Seddar Yavuz, “Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Projesi”nin kapanış programına katıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyon Programı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) tarafından uygulanan ve Radisson Blu  Otel’de düzenlenen  “Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Projesi” kapanış etkinliğinde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın bölgesel kalkınma hedefleri doğrultusunda geliştirdiği “Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Projesi”, kısa adıyla GATE Projesinin, 2016 yılının Ocak ayından bu yana Ordu’da ve Giresun’da uygulamaya konulduğunu, proje ile kadın istihdamına sürdürülebilir bir eğitim ve istihdam mekanizması oluşturularak katkı sağlanmasının  hedeflendiğini söyledi.
“Küreselleşen dünyada, bölgemiz gibi tarımsal istihdamdan sanayi istihdamına geçiş sağlayan ekonomiler açısından kadınların eğitime ulaşabilmesi ve becerilerinin artırılması büyük önem taşımaktadır” diyen Vali Yavuz, “Türkiye kadın istihdamının en fazla artış gösterdiği ülkeler listesinde ilk sırada olsa da ülkemizde kadınların çalışma hayatına katılımları, diğer ülkelerle kıyaslandığında maalesef geride kalmaktadır. 2013 yılı itibarıyla, Avrupa Birliği ülkelerinde kadınların işgücüne katılım oranı % 62,5 iken, Türkiye’de % 31,8’dir. Kadınların işgücüne dahil olmama nedenlerinin başında ev işleri meşguliyeti gelmektedir. 2013 yılı verileri, kadınların yarısından çoğunun ev işleri nedeniyle çalışma hayatında yer alamadığını göstermektedir.  Bu veriler ışığında ve bölgemizin tarımdan sanayiye kayan ekonomisi doğrultusunda geliştirilmiş bu proje ile 300 kadın hazır giyim sektörü için gerekli mesleki becerileri edinmişlerdir. Ordu ve Giresun illerindeki hazır giyim firmaları ile görüşülerek, onların ihtiyaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası uzmanların katkılarıyla geliştirilen eğitim programı ayrıca bölgedeki eğitim kurumlarımızın temsilcileriyle paylaşılmış ve böylece eğitimlerin sürdürülebilirliği de sağlanmıştır” şeklinde konuştu.
Bölgesel kalkınmanın sağlanabilmesinde önemli bir adım olan girişimcilikte de kadınların dikkat çekici bir potansiyel oluşturduğunu belirten Vali Yavuz,  kadın girişimcilerin, hem kendileri hem de istihdam ettikleri kişiler için iş yaratmalarının yanı sıra, toplumdaki konumlarını da güçlendirerek gelişmeye katkıda bulunduklarını ve  Proje kapsamında 400’ü aşkın kadının girişimcilik eğitimlerinden faydalandığını, 28 kadının da kendi işlerini kurduğunu ifade etti.
Proje kapsamında ayrıca Ordu ve Giresun’da hızlı bir büyüme gösteren hazır giyim sektörüne yönelik de çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Vali Yavuz, ”Bu çerçevede sektörün ihtiyaçlarının analiz edilmesi, rekabetçiliğinin artırılması için işbirliklerinin geliştirilmesi ve kümelenmenin önünün açılması yönünde saha çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar değerli sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin de katkılarıyla bir stratejik plana dönüştürülmüştür. Kadınların ekonomik hayata katılımı; daha kapsayıcı, daha güçlü bir ülke olabilmemiz yolunda kadınların potansiyellerinin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu da ancak kadınların eğitimlerle becerilerinin artırılması, onları ekonomik yaşamdan uzak kalmaya iten unsurların ortadan kaldırılmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle, kadınların istihdama katılımlarının artırılması amacıyla bu proje kapsamında atılan adımlar Ordu’da önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmaların sadece başlangıcını oluşturmaktadır. Sektörün, Ordu’nun, bölgenin ve ülkemizin refahına katkı sağlaması açısından büyük değer verdiğimiz GATE Projesi’nde eğitimlere katılan tüm kadınlarımıza, projeye emeği geçen tüm DOKA ve proje çalışanlarına, projeyi Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ortak finanse eden Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun temsilcilerine teşekkür ediyorum” diyerek, sözlerini tamamladı.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, proenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasından mutluluk duyduğunu dile getirirken, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, 2016 yılının başında hem mesleki eğitimin arttırılmasında daha kalifiyeli insanların, kadınların yetiştirilmesi, hem de kadın girişimciliğinin arttırılması için projeye başladıklarını ve proje kapsamında ev hanımı, kırsal kesimden gelen, işsiz olan ve mevsimlik işçi olarak çalışan 300  kadına moda tasarımı, hazır giyim eğitimi ve tarım konularına eğitim verdiklerini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı  Burak Çağatay Doğan ise, “Çok başarılı bir proje oldu. Bölgemizde de çok ciddi, güzel sonuçların alındığını görmek bizleri onurlandırıyor” dedi.
Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Vali Seddar Yavuz, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş’a, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger Ordu Kadını Güçlendirme Derneği Başkanı Mihriban Yuva’ya, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı  Burak Çağatay Doğan ODÜ Fatsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Yılmaz Çiftçi’ye, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ise Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Karabürk’e plaket verdi.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER