..
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HESABINIZI İYİ YAPIN

HESABINIZI İYİ YAPIN

Peygamberimiz (SAV) şöyle buyuruyor:

“Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nerede kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kımıldayamaz.” (Tirmizi Kıyamet 1)

Mübarek ramazan ayı içindeyiz, bu ayda Müslümanlar kendilerini yeniden gözden geçirmeli ve yukarıdaki suallere vereceği cevapları bir kez daha gözden geçirmelidir. Eğer tatmin edici cevaplarımız yoksa, nerede yanlış ve eksiklerimiz varsa oralara iyi çalışmalıyız.
Öbür tarafta çalışıp bunları düzeltme imkanı ve fırsatı ne yazık ki yok.Boş yere yaratılmadık ve bunun bir nedeni var. Yüce Allah Mü’minun suresi 115. Ayetinde şöyle buyuruyor: “Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin hakikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız?”
Evet huzura getirileceğiz. O zaman huzuruna geleceğimiz yüzümüzün olması gerekmez mi? O zaman onun için neler yaptığımıza bakmalıyız değil mi?
Allah’ım bize takdir ettiği ömrü boşuna harcamak israfların en büyüğüdür. Öbür tarafta pişmanlık duymanın hiç bir anlamı yok!
Zaten Yüce Allah Fatır suresi 37. ayette öbür tarafta pişman olanlar için şöyle buyuruyor:
“Onlar orada imdat istemek için:
‘- Ey Yüce Rabbimiz! Ne olur, bizi buradan çıkarıp dünyaya geri gönder de, daha önce yaptıklarımızdan başka, salih ameller yapalım!’ diye feryat ederler.
Allah Teala onlara şöyle buyurur:
‘-Biz size, düşünüp ibret alacak ve hakikati görecek kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi? Hem size peygamber de gelip ikaz etti. Öyleyse tadın azabı! Zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur!”
Allah’ım bizleri düşünüp, öğür alan ve sonra da senin yolunda ayakları sabit kalan kullarından eyle.
16 MAYIS 2019
Mehmet Ali AYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar